ALERT: Nutný update Windows! Hackeři aktivně využívají zero-day zranitelnost

by | Říj 12, 2021 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Microsoft v úterý vydal patch obsahující opravy celkem 71 zranitelností operačního systému Windows a přidružených softwarů. Hlavním důvodem byla oprava zneužívané zranitelnosti, která útočníkům umožňovala zvýšit oprávnění a vzdálené spuštění kódu, jehož cílem je převzít kontrolu nad zranitelnými systémy.

Dvě z bezpečnostních chyb jsou hodnoceny jako kritické, 68 jako důležité a jedna jako málo závažná. Pouze čtyři zranitelnosti jsou k datu aktualizace veřejně známé:

  • CVE-2021-40449 (CVSS skóre: 7.8) – Zranitelnost Win32k umožňující zvýšení oprávnění
  • CVE-2021-41335 (CVSS skóre: 7.8) – Zranitelnost umožňující zvýšení Kernel oprávnění
  • CVE-2021-40469 (skóre CVSS: 7,2) – Zranitelnost umožňující vzdálené spuštění kódu na DNS serveru
  • CVE-2021-41338 (skóre CVSS: 5,5) – Zranitelnost umožňující obcházení bezpečnostních pravidel firewallu AppContainer

CVE-2021-40449 je zranitelnost v ovladači jádra Win32k, kterou společnost Kaspersky objevila na přelomu srpna a září 2021. Jedná se o součást rozsáhlé špionážní kampaně zaměřené na diplomatické subjekty a společnosti podnikající v IT, obranném průmyslu. Kaspersky pojmenoval skupinu hrozeb “MysterySnail”.

“Struktura kódu a opakované použití C2 infastruktury nesou znaky typické pro hackerskou skupinu IronHusky, která je propojená s čínsky mluvícími aktéry,” uvádí Boris Larin a Costin Raiu z Kaspersky. Skupina infikuje zařízení pomocí trojského koně, který zajistí vzdálený přístup a následnou exfiltraci systémových dat.

Úterní patch je rozšířen o opravy dvou zranitelností v komponentně Print Spooler. Jedná se o zranitelnosti s identifikátorem CVE-2021-41332CVE-2021-36970, které umožňují spoofingové útoky. Spoofing v tomot případě znamená, že se útočník vydává za jiného uživatele a může zneužít službu Spooler k nahrávání libovolných souborů na jiné servery.

Kromě společnosti Microsoft vydala patch řada dalších výrobců:

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: The Hacker News

Foto: Unsplash

0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

ALERT: Nutný update Windows! Hackeři aktivně využívají zero-day zranitelnost