Až 93 % zaměstnanců sdílí citlivé informace na sociálních sítích

by | Úno 3, 2021 | Bezpečná firma, Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

Na základě postřehů profesionálů a hackerů byla vypracována zpráva, která popisuje jak útočníci využívají volně přístupné osobní informace na sociálních sítích. Společnost Tessian popisuje jak moc a jak často na sebe lidé prozrazují informace na sociálních sítích, které poskytují hackerům jednoduchý nástroj k cyber útokům.

Zaměstnanci zahlcují sociální sítě

Zpráva uvádí, že 84 % lidí přidává příspěvky do sociálních sítí alespoň jednou týdně, 42 % pak každý den. Sdělení často obsahují kvanta informací o jejich koníčcích, zájmech, vztazích a místech na kterých se vyskytují.

Polovina sdílí jména a obrázky svých dětí a 72 % zmiňuje oslavy narození, čímž nevědomě poskytuje informace, které pomáhají hackerům úspěšně spustit social engineering nebo account takeover útok. Více než 55 % respondentů uvádí, že mají veřejný Facebookový profil a jen 33 % má nastaven účet na Instagramu na soukromý

Průzkum také uvádí, že 93 % zaměstnanců v USA průběžně aktualizuje svůj pracovní status na sociálních sítích, zatímco 36 % sdílí detaily ohledně svého zaměstnání a 26 % přidává příspěvky o jejich klientech a spolupracovnících.

Většina uživatelů si však neuvědomuje, že příspěvky jsou snadno dostupným a často využívaným zdrojem informací pro útočníky. Ti si na jejich základě vybírají své oběti a způsob útoku. Jednou z metod je napodobení člověka z užší sítě kontaktů oběti skrze email.  Noví zaměstnanci bývají snadnou obětí, kdy si často ani neuvědomují, že jsou cílem podvodu. Útočníci se vydávají za seniorního pracovníka a zaměstnance často nenapadne si u kolegů kontakt ověřit.

Tessian uvádí 15% nárůst v social engineering typu útoků za druhé pololetí 2020, v porovnání s první polovinou roku. Stejnou nárůst společnost uvádí u útoků zaměřených na zcizení peněžních prostředků.

Příliš informací v automatických odpovědích

Více než 90 % respondentů využívá automatizované odpovědi během svých dovolených. Často si však neuvědomují, že do odpovědí často vkládají až příliš detailních informací, které lze potenciálně zneužít pro kybernetický útok.  Až 53 % zaměstnanců v automatických odpovědí jak dlouho budou pryč, 51 % uvádí svoje osobní kontaktní informace. Velká část (42 %) zaměstnanců také uvádí do jaké destinace cestují.

Potřeba zvyšování povědomí o kybernetické bezpečnosti

Studie odhalila, že nedostatek povědomí o kybernetické bezpečnosti by mohl hrát faktor v tom, jak úspěšné jsou social engineering útoky směřované na e-mail. Pouze 54 % zaměstnanců věnuje pozornost e-mailové adrese odesílatele a méně než polovina věnuje pozornost odkazům a přílohám, než odpoví. Jedná se o velmi znepokojující fakt vzhledem k tomu, že 88% respondentů dostalo v roce 2020 podezřelý e-mail.

“Vzestup veřejně dostupných informací dělá práci hackera mnohem jednodušší,” řekl Tim Sadler, generální ředitel společnosti Tessian. “I když se všechny tyto informace mohou zdát izolovaně neškodné – narozeninový příspěvek, aktualizace zaměstnání, podobně – hackeři je spojí dohromady, zaměří se na konkrétní cíle a jsou schopni připravit velmi věrohodné podvodné taktiky.”

 

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj:
Help Net Security

Foto: Unsplash

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.