Jak zvýšit zabezpečení Vaší veřejné Wi-Fi

by | Bře 7, 2022 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Veřejná Wi-Fi síť je skvělá doplňková služba, kterou můžete nabídnout svým zákazníkům. Pokud Wi-Fi dostatečně nezabezpečíte můžete si ale koledovat o průšvih.

Poskytování veřejného internetového připojení je čím dál tím běžnější. Setkáváme se s ním skoro všude, nejčastěji však v pohostinství, dopravě, u ubytovacích služeb, či ve veřejných parcích.

Obchodujeme a komunikujeme online různými způsoby. Prostřednictvím Wi-Fi kontrolujeme pracovní e-maily, chatujeme s přáteli a dokonce vyřizujeme obchodní hovory.

Podle nejnovějších statistik je jen ve Spojených státech asi 410 000 veřejných hotspotů na veřejných místech, jako jsou parky, knihovny, veřejná doprava a vlaková nádraží.

Přestože má veřejná síť spíše veřejnosti pomáhat lze ji poměrně snadno zneužít k nekalým praktikám. Je tak nasnadě přijmout  opatření, která zajistí bezpečné používaní Vaší sítě. Používáním veřejné Wi-Fi se potenciálně vystavujete kybernetickým hrozbám, jako jsou malware, viry a hackerské útoky. Poskytuje také příležitost kybernetickým zločincům páchat virtuální zločiny a poškozovat uživatele internetu, jelikož je obtížné je ve veřejné síti vystopovat.

Zabezpeční ze strany státu

Vlády a organizace začaly prosazovat určitá opatření, která musí poskytovatelé veřejných hotspotů Wi-Fi přijmout, aby zajistili dodržování zákona o bezpečnosti hotspotů. Příkladem mohou být nařízení CIPA, IWF, GDPR a Friendly Wi-Fi.

Ty vyžadují, aby poskytovatelé veřejných Wi-Fi přijali určitá opatření, jako je ochrana dat a filtrování DNS.

Nastavte filtrování DNS

Co vlastně znamená DNS (Domain Name System)? Můžeme si ho představit jako telefonní seznam internetu. Pomocí DNS lze k jednotlivým doménám přiřadit konkrétní IP adresy. Protokol převádí názvy domén na IP adresy, aby je mohly načítat prohlížeče. Díky protokolu DNS si tak nemusíme pamatovat IP adresy jako 192.168.1.1 (IPv4), nebo složité alfanumerické adresy jako 2400:cb00:2048:1::c629:d7a2 (v IPv6 pro web cloudfalere.com).

Filtrování DNS představuje jednoduchou techniku, která zamezí přístup vybraným webům a IP adresám. Tato bezpečnostní vrstva  zastaví kybernetické hrozby, jako je malware, ransomware, phishing a botnety, dříve než se dostanou do síťového zařízení. Kromě toho budete moci filtrovat nežádoucí obsah, jako je pornografický materiál, násilí a obsah související s drogami.

Je také možné zablokovat určité webové stránky, jako je Netflix, torrenty nebo jiné prohlížeče, které spotřebovávají velkou šířku pásma.

Separujte svoji interní síť

Pokud využíváte pouze veřejnou síť i pro svoje potřeby vystavujete se zvýšenému riziku i Vy. Doporučujeme mít vedle veřejné sítě ještě jednu privátní, po které můžete bezpečně posílat emaily, faktury a veškerou Vaší interní komunikaci. Předejte tak hrozbě, že při napadení veřejné sítě budou v ohrožení i Vaše interní data.

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: The Hacker News, Cloudflare

Foto: Freepik

0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.