Microsoft: 92 % zranitelností Exchange serverů je opraveno

by | Dub 10, 2021 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Servery společnosti Microsoft Exchange byly nedávno napadeny. Poslední telemetrie naznačuje, že IT Microsoftu bere hrozbu vážně.

Společnost Microsoft opravila a opatchovala 92% serverů Exchange ohrožených sadou kritických chyb zabezpečení.

Tým Security Response uvedl, že nástroje pro zmírnění dopadů, které se používají na serverech on-prem s přístupem k internetu, mají „silné momentum“. Navíc nejnovější data ukazují celosvětové zlepšení o 43% ve srovnání s minulým týdnem.

Microsoft v pondělním tweetu citoval telemetrii od společnosti RiskIQ, která spolupracuje s technologickým gigantem na zvládnutí dopadu bezpečnostního incidentu.

Nouzové patche pro Microsoft Exchange Server 2013, Exchange Server 2016 a Exchange Server 2019 byly vydány 2. března. Podle informací z Microsoftu jsou čtyři druhy zero-day zranitelností hlavním zdrojem úniků a krádeže dat. Netrvalo však dlouho a do kampaní založených na Exchange Serveru se začalo připojovat několik skupin pokročilých persistentních hrozeb (APT). Odhaduje se, že byly napadeny tisíce systémů patřících organizacím po celém světě.

Kromě nouzových patchů Microsoft zveřejnil průvodce zmírněním dopadů a vytvořil nástroj pro zmírnění “jedním klikem”, včetně přepisu adresy URL pro jednu ze zranitelností. Cílem ochranných opatření je zabránit tvorbě řetězových útoků. Program Microsoft Defender Antivirus byl navíc upgradován tak, aby zahrnoval funkce automatického zmírňování zero-day zranitelností.

Hlavní problém tohoto druhu chyb zabezpečení spočívá v tom, že opravy a patche neodstraní stávající infekce. F-Secure říká, že „desítky tisíc“ serverů již byly prolomeny a další „(jsou) hacknuty rychleji, než dokážeme spočítat“.

Zatímco patche a zmírňování dopadů působí rychle, musí správci IT udělat kontrolu systémů na známky narušení (IoC) a provést bezpečnostní audity. ICT audity jsou nejlepším nástrojem odhalení, zda byly jejich servery zneužity před aplikací aktualizace zabezpečení.

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: ZDNet

Foto: Unsplash

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.