NASA a FAA napadeny hackery stojícím za útokem na SolarWinds

by | Úno 24, 2021 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Washington Post nedávno zveřejnil zprávu s informací , že na NASA a FAA (Úřad civilního letectví v USA) zaútočili hackeři, kteří stojí za útokem na SolarWinds. Oba incidenty byly součástí většího špionážního útoku zaměřeného na několik vládních agentur USA za poslední rok.

Vláda USA zatím oficiálně neuvedla, že by došlo k narušení NASA a FAA. Anne Neuberger, zástupce poradce pro národní bezpečnost Bílého domu, uvedla, že došlo k útoku na devět federálních agentur. Všechny byly napadeny v rámci SolarWinds kampaně.

Mluvčí ministerstva dopravy uvedl, že agentura vyšetřuje současnou situaci. Následně mluvčí NASA dodala, že federální agentura spolupracuje s CISA na „snahách o zmírnění dopadů na zabezpečení dat a sítě NASA“.

Úřadům se povadlo dohledat útočníky, působícími pod jmény StellarParticle (CrowdStrike), UNC2452 (FireEye), SolarStorm (Palo Alto Unit 42) a Dark Halo (Volexity). FBI, CISA, ODNI a NSA vydaly společné prohlášení, v němž uvádějí, že se s vysokou pravděpodobností jedná o hackerskou skupiny podporovanou Ruskem.

Společnost Microsoft sdílela podrobnou časovou osu útoků. Státem podporovaní útočníci (tzv. state-bakced hackers) v únoru 2020 se pomocí trojanu dostali do IT monitorovací platformy společnosti Orion. Konce března implementovali backdoor využívající mechanismus aktualizace softwaru v rámci kompromitované sítě.

Kompromitované federální agentury

Seznam napadených amerických agentur v rámci SolarWinds zahrnuje:

  • Ministerstvo financí
  • Telekomunikační agentura NTIA (National Telecommunications and Information Administration)
  • Ministerstvo zahraničí
  • Národní zdravotnický ústav NIH (National Institutes of Health)
  • Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost
  • Ministerstvo Energetiky
  • Úřad pro správu nukleární bezpečnosti (NNSA)

Minulý týden & Microsoft uvedl, že hackeři SolarWinds získali přístup k zdrojovému kódu určitému počtu komponentů systémů Azure, Intune a Exchange.

Podle zprávy Washington Post, administrativa prezidenta Bidena a plánuje vystavit sankce vůči Rusku za hackery SolarWinds a otravu opozičního lídra Alexeje Navalného.

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: BleepingComputer

Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.