"Vše o kybernetické bezpečnosti"

České subjekty čelí vlně DDoS útoků. Incidenty hlásí T-Mobile, O2 i Úřad vlády ČR

Počet DDoS útoků jen během října letošního roku odpovídal stejnému počtu takových útoků evidovaných během celého období ledna až září. Riziko neopadá ani v listopadu a vedle T-Mobilu během uplynulého týdne ohlásila masivní hackerské útoky také například společnost O2 nebo Úřad vlády České republiky.  

O stále rostoucím riziku hackerských útoků informoval na svých webových stránkách Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) již 1. listopadu. Netrvalo dlouho a napadení ohlásila např. jedna z největších tuzemských telekomunikačních společností O2.

„Útoky probíhaly nepřetržitě několik dní a po celou dobu byly všechny hlavní klíčové služby O2 i jejích zákazníků nedotčeny. Několikrát došlo pouze ke zpomalení vybraných služeb, zejména přes zahraniční weby,“uvedla pro server Novinky.cz Blanka Vokounová z tiskového oddělení O2. „Útoky byly vedené ve velkém objemu a pocházely ze zahraničí. Hodnoty útoků dosáhly ve špičce více než 200 Gigabitů za sekundu. To je dvojnásobek celkového běžného provozu,“ dodává.

Jak si v O2 s útoky poradili? „Situaci bych přirovnal k šachové partii, kdy jsme na každý jednotlivý útok dokázali odpovědět adekvátním tahem. Používali jsme specifické nástroje, konfigurovali sítě a spolupracovali i s dalšími partnery, uvedl v tiskové zprávě Tomáš Křešťák, ředitel fixních produktů. „Klíčem ke zvládnutí takto masivního útoku jsou kromě uvedených nástrojů hlavně špičkové znalosti našich bezpečnostních expertů a schopnost rychle je využít,“ dodal Křešťák.

Na dočasnou nedostupnost služeb si stěžovali také zákazníci společnosti T-Mobile na konci října. I v tomto případě operátor potvrdil, že se jednalo o hackerský útok. „Výpadek v pondělí ráno v mobilní síti se týkal celé republiky, trval zhruba 12 minut. Vysílače do provozu nabíhaly řízeně postupně, proto zákazníci mohli zaznamenat potíže ještě i v pozdějším čase,“ uvedla pro taktéž pro Novinky.cz mluvčí operátora Zuzana Netolická.

Masivnímu útoku čelil vedle soukromého sektoru také např. Úřad vlády ČR, který o problémech informoval veřejnost na Twitteru.


Tzv. DDoS útok (angl. Distributed Denial of Service neboli distribuované odmítnutí služby) patří k jedněm z nejstarších a také nejpoužívanějších nástrojů kyberzločinců. I přes to, že se tato technika používá více než 20 let, je její obrana proti ní často složitá, neboť útočníci umějí být čím dál více sofistikovanější. Víte jakým způsobem tento útok probíhá? Přečtěte si např. náš vysvětlující článek ZDE.
Dbejte zvýšené opatrnosti, sledujte upozornění NÚKIB a také Cyberblog, ať Vám nic důležitého neuteče!

Michael Fanta, redakce Cyberblog

Foto: Unsplash

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.