Bizzaro: nový trojan zaměřený na evropský bankovní sektor

by | Zář 12, 2021 | Blockchain & Kryptoměny, Nejnovější | 0 comments

Bizzaro je nový trojský kůň, který se šíří bankovním sektorem v Evropě a Jižní Americe. Jeho cílem je krást finanční data a mobilní kryptopeněženky uživatelů.

Bankovní trojské koně jsou speciálním druhem malwaru, který slouží ke krádeži přihlašovacích údajů a dalších informací od nic netušících zákazníků.

Bizarro byl podle výzkumníků společnosti Kaspersky Labs použit k napadení klientů až 70 různých bank. Hackeři se zaměřili na banky území Itálie, Francie, Španělska a Portugalska. Předpokládá se, že Bizzaro pochází z Brazílie, která je známým šiřitelem bankovních trojanů.

“Na základě telemetrických údajů jsme zaznamenali oběti trojanu v různých zemích. Jedná se o Brazílii, Argentinu, Chile, Německo, Španělsko, Portugalsko, Francii a Itálii. Tyto statistiky potvrzují, že Bizzaro z Brazílie expanduje do dalších zemí Jižní Ameriky a Evropy,” uvedli výzkumníci společnosti Kaspersky.

Tvůrci a uživatelé trojských koní používají různé taktiky, aby ukradli data nebo zmanipulovali oběti k jejich vyzrazení. Nejčastěji využívají sociálního inženýrství a phishingu.

Infekce Bizzarem probíhá několika způsoby – buď prostřednictvím odkazů ve spamových e-mailech, nebo prostřednictvím aplikace. Jakmile útočníci dostanou malware do cílového zařízení, nainstalují sofistikovaný backdoor. “Obsahuje více než 100 příkazů a umožňuje útočníkům ukrást přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví,” píší výzkumníci.

Zadní vrátka (backdoor) mají v sobě zabudovanou řadu příkazů, které umožňují manipulaci s cílovou osobou. Nejznámějším a nejjednodušším nástrojem je keylogger (záznamník stisků kláves),  díky kterému snadno získají přihlašovací údaje. V některých případech může malware zločincům umožnit ukrást kryptografické peněženky.

Bankovní trojany sice nejsou novinkou, ale Bizarro rozhodně ukazuje sofistikovanost a dosah kyberzločinců dneška. Vzhledem k destabilizačnímu chaosu, který vyvolal nedávný útok na ropovod Colonial Pipeline v USA. Neustálé trvající kybernetické útoky na vše ,od škol přes policejní oddělení až po nemocnice, jsou další připomínkou toho jak velký vliv si hackerské gangy v dnešním digitálním světě získaly.

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: GIZMODO

Foto: Pexels

0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.