
FBI: Phisingové emaily šíří nebezpčený malware

FBI a CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) varují před novou phisingovou kampaní, která infikuje počítače pomocí Trickbotu. Trickbot je jeden z nejrozšířenějších a nejsilnějších forem malwaru současnosti.
Trickbot vznikl jako bankovní trojan a rychle se stal jedím z nejsilnějších nástrojů kyberzločinců. Jeho pomocí mohou získat přístup k infikovaným zařízení za účelem dodávky vlastního malwaru, včetně ransomwaru.
Podle společného varování FBI a CISA autoři Trickbotu nyní používají novou taktiku – phishingové e-maily. E-mail obsahuje odkaz na web umístěný na serveru napadeným útočníky. Web nabádá ke kliknutí na fotografii, ve skutečnosti si ale netušící oběť kliknutím stáhne soubor JavaScriptu, který se po otevření připojí k příkazovému a řídícímu serveru a stáhne Trickbot.
Malware vytváří zadní vrátka na počítačích se systémem Windows, což umožňuje útočníkům ukrást citlivé informace včetně přihlašovacích údajů.
Modularita Trickbotu umožňuje kombinace s dodatečnými malwarovými útoky zahrnující například Ryuk nebo Conti ransomware a nástroj pro stahování malwaru Emotet. Trickbot je také schopen infikovat stroje k těžbě kryptoměn.
Trickbot zůstává mocným nástrojem pro počítačové zločince a jasným nebezpečím pro podniky a organizace všech velikostí. Existují doporučení CISA a FBI, jejich dodržením uživatel dosáhne zvýšení ochrany sítí před malwarem. Školení v oblasti sociálního inženýrství a phishingových e-mailů, pomůže zaměstnancům vyhnout se podobným útokům a rozpoznat podezřelé typy zpráv.
Organizace by také měly implementovat vhodný program kybernetické bezpečnosti s formalizovaným procesem správy zabezpečení.
Rovněž doporučujeme zavedení vícefaktorového ověřování v celém podniku. Tím dosáhneme zamezení snadného pohybu malware po interní síti.
Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz
Zdroj: ZDNet
Foto: Pixabay

0 Comments