"Vše o kybernetické bezpečnosti"

Evropský parlament schválil směrnici NIS II

Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek 10. listopadu schválili zpřísnění požadavků na dohled a prosazování pravidel kybernetické bezpečnosti v zemích EU a harmonizaci sankcí za jejich porušení.

Dlouho očekávaná legislativní změna je zase o krok blíže. Směrnice NIS 2 dostala zelenou od Evropského parlamentu, pričemž pro její přijetí se vyslovilo 577 poslanců, 6 bylo proti a 31 se zdrželo hlasování. Po Evropském parlamentu musí nyní novou směrnici formálně schválit také Rada EU a následně bude oficiálně zveřejněna v Úředním věstníku EU.

Co je NIS 2?

Směrnice NIS 2 má za cíl rozšířit oblast působnosti aktuálně platné  legislativy zaměřené na opatření pro odpovídající úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů napříč celou EU. Tato nová legislativa tedy představuje celoevropské řešení pro posílení zabezpečení kyberprostoru.

Nová směrnice poměrně výrazně rozšiřuje oblast působnosti stávající směrnice NIS 1 tím, že zahrnuje povinné bezpečnostní standardy pro další odvětví definované jejich hospodářským a společenským významem nebo velikostí dané firmy. Jinak řečeno, do oblasti působnosti směrnice budou nově zahrnuty všechny střední a velké společnosti v poměrně širokém spektru tržních odvětvích.

Kde najít více informací?

O tom co nového přináší směrnice NIS 2 a jaké jsou její dopady na nově povinné subjekty jsme debatovali s předními odborníky na kybernetickou bezpečnost v rámci kulatého stolu. Jeho záznam je dostupný ZDE.

Přehledně zpracované informace lze nalézt také na stránkách NÚKIB, ZDE.

Michael Fanta, redakce Cyberblog

Foto: Unsplash

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.