"Vše o kybernetické bezpečnosti"

Klikl na reklamu a nainstaloval si aplikaci. Přišel o 2,5 milionu

O 2,5 milionu korun přišel v uplynulých dnech 46letý muž z Kolínska. Uvěřil reklamě na zhodnocení peněz a poté zástupci společnosti, který ho donutil k instalaci programu na vzdálený přístup k mobilu. Neznámý muž pak provedl dvacítku plateb.

Šestačtyřicetiletý muž viděl na sociální síti reklamu slibující zisk z investovaných prostředků. Důvěryhodnost reklam někdy podvodníci zvyšují tím, že do nich využijí známé osobnosti či společnosti. Muž stránku otevřel a zaregistroval se. Hned na to mu volal zástupce společnosti a nabídl pomoc. Po první komunikaci měl muž uhradit 5900 Kč za domnělý nákup akcií.

Další den se prodejce ozval znovu s tím, že muž musí do investování vložit více peněz. Dal mu další rady včetně toho, že si má nainstalovat program AnyDesk do mobilu, který slouží ke vzdálenému přístupu.

„Poškozený pak přes klíč k internetovému bankovnictví potvrdil, v domnění, že se jedná o potvrzení avizovaných půjček, o kterých hovořil neznámý muž, několik transakcí. Poté v mobilním internetovém bankovnictví zjistil, že mu ze dvou účtů odešlo dohromady dvacet plateb v celkové výši dosahující téměř 2,5 milionu korun,“ sdělila mluvčí policie Michaela Richterová.

Policisté po neznámém podvodníkovi pátrají, hrozí mu až osm let za mřížemi.


Žádost kohokoliv o instalaci softwaru pro vzdálený přístup do Vašeho zařízení je třeba velmi pečlivě zvážit! V podstatě tím útočníkovi věnujete svůj počítač nebo mobilní telefon.

Znáte podobný příběh nebo pokus o podvod ze svého okolí? Dejte nám vědět a sdílejte svou zkušenost také s ostatními čtenáři.

Buďte obezřetní a čtěte Cyberblog! Začněte třeba s naším bezpečnostním desaterem.


Michael Fanta, redakce Cyberblog

Zdroj: převzato z webu Novinky.cz

Foto: Unsplash

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.