"Vše o kybernetické bezpečnosti"

Kybernetický útok na pařížskou nemocnici si vyžádal evakuaci pacientů a škodu za více než čtvrt miliardy

Nemocnice Center Hospitalier Sud Francilien ležící pouhých 28 km od centra Paříže byla v neděli napadena rozsáhlým kybernetickým útokem. Řada pacientů tohoto střediska tak musela být odkázána na jiná zdravotnická zařízení. Odloženy musely být také termíny operací.

 

 

Vážné případy osob v akutní péči zůstaly i nadále pod dohledem lékařů pařížské nemocnice. Jakékoliv případy vyžadující v rámci léčby jakékoliv diagnostická zařízení ale musely být převezeny do jiných blízkých zdravotnických zařízení. Pařížská nemocnice (CHSF) je přitom spádovou nemocnicí pro více než 600.000 obyvatel a disponuje kapacitou více než 1.000 lůžek. Především jejich zdraví zdraví tak bylo tímto kybernetickým útokem bezprostředně ohroženo. Podle informací deníku Le Monde se následně útočníci přihlásili o velmi vysoké výkupné. Za dešifrovací klíč k ransomwaru požadovali částku 10 milionů dolarů (přibližně čtvrt miliardy korun).

Příklad napadené francouzské nemocnice tak znovu jasně demonstruje celoevropsky špatnou úroveň kybernetického zabezpečení zdravotnických zařízení. Podobné útoky přitom nejsou výsadou pouze západních států. K několika podobným případům došlo také v České republice, kdy jeden z posledních kybernetických útoků cílil v polovině března 2020 na Fakultní nemocnici Brno. Zcela zásadně omezil její fungování a škody se vyšplhaly k desítkám milionů korun.

Posun směrem k lepšímu v oblasti kybernetického zabezpečení zdravotnických zařízení by mohla přinést chystaná evropská směrnice NIS 2. Jejím hlavním cílem je totiž zavedení povinných minimálních kyberneticko-bezpečnostních standardů napříč poměrně širokou paletou odvětví. K nově povinným subjektům spadajícím pod působnost regulace se tak nově zařadí také téměř veškerá zdravotnická zařízení. Dosažení povinné úrovně zabezpečení však bude pro mnohá z nich znamenat značné finanční náklady a dodatečnou administrativní a personální zátěž.

Autor: Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: TechMonitor
Foto: Unsplash

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.