"Vše o kybernetické bezpečnosti"

MMR předčasně uzavřelo dotační výzvu na posílení kyberbezpečnosti. Ucházelo se o ni třikrát více žadatelů než lze uspokojit

Integrovaný regionální operační program (IROP), spravovaný ministerstvem pro místní rozvoj (MMR), uzavřel pro velký zájem po týdnu třetí výzvu k posílení kyberbezpečnosti v méně rozvinutých regionech z evropských peněz. O více než 600 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) se ucházelo třikrát více žadatelů, než může výzva uspokojit. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.

Tři výzvy na posílení kyberberzpečnosti byly v novém období 2021 až 2027 otevřeny minulý týden 16. srpna. Podle webových stránek IROP bylo v rámci třetí zaregistrováno 84 žádostí a požadované finanční prostředky v nich dosáhly skoro dvou miliard korun. Do méně rozvinutých regionů v Česku, což je dané poměrem HDP ve srovnání zemí EU, mimo jiné patří Ústecký, Karlovarský, Zlínský či Moravskoslezský kraj.

Otevřené zůstávají další dvě výzvy kybernetické bezpečnosti – čtvrtá pro přechodové regiony (například Středočeský, Plzeňský či Vysočina) s částkou 1,7 miliardy korun a pátá podporující projekty s celorepublikovým dopadem, v které je přes jednu miliardu korun.

IROP v minulém období 2014 až 2020 poskytl dotace na kyberbezpečnost za 1,3 miliardy korun. V novém období 2021 až 2027 narostl objem v této oblasti na 3,4 miliardy. „I přesto, že je částka skoro třikrát vyšší, peněz stále není dostatek. IROP velký zájem o podporu obrany proti kybernetickým hrozbám nemůže financovat sám. Budu na vládě usilovat o další podporu pro tento důležitý segment,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Počet kybernetických útoků každým rokem roste. Loni dostal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 476 hlášení o kybernetických incidentech, přímo řešil 158 z nich, což bylo o 58 více než v roce 2020. Letos například čelil útoku web Dopravniinfo.cz provozovatele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a zprovozněn byl až po skoro dvou a půl měsících.

Prostřednictvím IROP se má také na rozvoj českého eGovernmentu a kyberbezpečnosti v novém období celkem rozdělit 12,4 miliardy korun. Peníze mají jít na rozšíření a urychlení elektronizace veřejné správy a umožnit využívání přínosů digitalizace všemi skupinami.

Michael Fanta, redakce Cyberblog

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.