Android malware FlyTrap napadá facebookové účty

by | Zář 22, 2021 | Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

FlyTrap je malware zaměřený na zařízení s operačním systémem Android. Systém infikuje skrze falešné nabídky slevových kupónů pro služby Netflix a Google AdWords.

FlyTrap se začal šířit od března 2021 prostřednictvím obchodu Google Play a ostatních tržišť s aplikacemi třetích stran pro Android. Útočníkům se podařilo prolomit Facebookové účty více než 10 000 uživatelů ve 144 zemích.  Report výzkumníků společnosti Zimperium zLabs uvádí, že FlyTrap využívá taktiky social engineeringu ke kompromitaci účtů na Facebooku. Zpráva uvádí, že FlyTrap je součástí rozsáhlejší kampaně za kterou údajně stojí skupina útočníků působící z území Vietnamu.

Analytik Azim Yawant (Zimperium) identifikoval celkem devět aplikací šířící malware FlyTrap:

  • GG Voucher (com.luxcarad.cardid)
  • Vote European Football (com.gardenguides.plantingfree)
  • GG Coupon Ads (com.free_coupon.gg_free_coupon)
  • GG Voucher Ads (com.m_application.app_moi_6)
  • GG Voucher (com.free.voucher)
  • Chatfuel (com.ynsuper.chatfuel)
  • Net Coupon (com.free_coupon.net_coupon)
  • Net Coupon (com.movie.net_coupon)
  • EURO 2021 Official (com.euro2021)

Výše zmíněné aplikace nabízí uživatelům slevové kupóny na služby Netflix a Google AdWords, ale pouze v případě přihlášení skrze Facebookový profil. Jakmile se uživatel přihlásí malware získá informaci o Facebook ID, poloze, e-mail, IP adresu, cookie soubory a tokeny spojené s FB profilem oběti. Získaná data a informace používají pomocí social engineeringu pro další šíření FlyTrap.

Malware využívá techniku JavaScript Inejction, při níž aplikace načte legitimní URL do prohlížeče WebView, ze kterého po vložení upraveného JavaScript kódu získá uživatelská data.

Uživatele mobilních telefonů a ostatních zařízení s Androidem mohou předcházet riziku tím, že v nastavení systému zakážou možnost nahrávání SW a aplikací z neautorizovaných zdrojů. Defaultně je toto nastavení vypnuté, ale útočníkům se často uživatele podaří přesvědčit, aby funkci zprovoznili. Riziko kompromitace výrazně snižuje i vícefaktorové ověřování (MFA) u všech účtů na sociálních sítí.

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: E Hacking News

Foto: Pexels

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.