Modifikovaná verze WhatsApp pro Android obsahuje trojan Triada

by | Srp 27, 2021 | Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

Hackery upravená verze aplikace WhatsApp pro Android obsahuje trojan, který zachycuje textové zprávy, vyhledává škodlivý obsah a přihlašuje zařízení k prémiovým službám, bez vědomí majitele zařízení.

Podle společnosti Kaspersky, trojský kůň Triada infikoval verzi aplikace FMWhatsAPP 16.80.0, do které se dostal společně s SDK (software development kit) softwaru. “Jedná se o podobný případ, který nastal APKPure kde byl do kódu SDK integrován stahovač payloadu”, dodali ruští výzkumníci.

Upravené verze legitimních aplikací (tzv. modding) pro systém Android  jsou navrženy tak, aby vykonávali funkce tzv. dodatečné funkce. FMWhatsApp umožňuje uživatelům customizovat aplikaci pomocí různých motivů, ikon a upravovat či deaktivovat vybrané funkce. Aplikace je dostupná pouze prostřednictvím webových stránek třetích stran.

Zfalšovaná varianta aplikace je vybavena schopnostmi shromažďovat jedinečné identifikátory zařízení. Identifikátory jsou odesílány na vzdálený server, jenž odpoví zpět odkazem na payload.  Obsah balíčku je následně stažen, dešifrován a spuštěn trojským koněm Triada.

Stažený balíček lze následně použít k provádění široké škály škodlivých aktivit. Umožňuje stahování dalších škodlivých modulů, zobrazení reklam přes celou obrazovku, až po přihlášení uživatele do prémiových zpoplatněných služeb. Útočníci díky Triadě můžou kompletně ovládnout WhatsApp účet, který je následně využíván k útokům sociálního inženýrství, případně k rozesílání malwaru do dalších zařízení.

“Je třeba zdůraznit, že uživatelé FMWhatsapp udělují aplikaci oprávnění číst své SMS zprávy, což znamená, že trojský kůň a všechny další škodlivé moduly, k nim také získají přístup,” uvedli výzkumníci. “To útočníkům umožňuje automaticky přihlásit oběť k prémiovému odběru, i když je k dokončení procesu vyžadován potvrzovací kód.”

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: The Hacker News

Foto: Unsplash

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.