WhatsApp scam se nadále šíří!

by | Čvc 1, 2021 | Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

Podvodníci se i nadále zaměřují na uživatele WhatsApp a kradou jim účty tím, že se vydávají za přátele a žádají o bezpečnostní kódy SMS. Přestože scam existuje již několik let, i nadále se daří lákat nové oběti, které sdílejí své příběhy na sociálních médiích. WhatsApp varuje uživatelé aby nikdy nikomu nepředávali své bezpečnostní kódy, přátele nevyjímaje.

Na co si dát pozor?

Pokud obdržíte SMS se šestimístným kódem aplikace WhatsApp, kterou jste nečekali, můžete být cílem podvodu. Obvykle je kód vyžadován při nastavování nového účtu nebo při přihlašování ke svému stávajícímu účtu na novém zařízení. Pokud jste však tuto žádost nevyvolali, může se jednat o podvodníka, který se pokouší přihlásit k vašemu účtu. V dalším kroku vám příjde WhatsApp zpráva s žádostí o zadání šestimístného kódu.  Zpráva se tváří, že pochází od skutečného kontaktu, protože tento účet již byl ukraden.

„Dostal jsem zprávu od dobré přítelkyně, že si zablokovala účet,“ uvádí jedna z obětí. „Řekla, že omylem odeslala přístupový kód na mé číslo a poprosila abych jí ho poslal zpět.“ Ve skutečnosti podvodníkovi poslal přístupový kód ke svému účtu. „Zprávě jsem věřil protože všichni víme, jak frustrující může být technologie. Chtěl jsem jen pomoci. Trvalo mi den, než jsem si uvědomil, co se stalo.“

Co podvodníci s ukradenými účty dělají?

Pomocí ukradeného účtu může útočník posílat zprávy vašim přátelům a rodině a předstírat, že jste vy. Útočníci často uvádí, že se nacházíte v nelehké životní situaci a žádají vaše kontakty o peníze. Účet jim poskytuje také telefonní čísla vašich kontaktů, takže mohou zas a znovu vyzkoušet trik se šestimístným kódem na nových obětech. Ukradením vašeho účtu podvodník také zůstane ve vašich skupinových konverzacích, kde uvidí veškerý obsah.

Jak se chránit?

  • Nikdy nikomu nedávejte heslo ani bezpečnostní kód SMS – ani přátelům nebo rodině !
  • Používejte dvoufázové ověření jako další vrstvu ochrany
  • Buďte ostražití, pokud vám přijde zpráva s žádostí o peníze
  • Pokud máte pochybnosti, zavolejte svému příteli nebo členovi rodiny
  • Používejte WhatsApp průvodce, který pomáhá lidem udržovat jejich účty v bezpečí

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: BBC

Foto: Pexels

0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.