10 věcí, které byste neměli zveřejňovat na sociálních sítích – a proč?

by | Bře 28, 2024 | Bezpečná domácnost, Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

Často na sociálních sítích zveřejňujete podrobnosti ze svého života? Zde se dozvíte, proč tento zvyk může ohrozit vaše soukromí a bezpečnost.

Co se v článku dočtete?

  • Varování před sdílením příliš velkého množství osobních údajů na sociálních sítích, jako je adresa bydliště nebo telefonní číslo, protože je mohou zneužít záškodníci ke krádeži identity nebo jiným nekalým účelům.
  • Doporučení nezveřejňovat podrobné cestovní plány v reálném čase, protože to může upozornit zloděje, že váš domov je prázdný, a zvýšit tak riziko vloupání.
  • Je důležité být opatrný při klikání na podezřelé odkazy nebo navazování kontaktů s neznámými osobami na sociálních sítích, protože se mohou pokoušet uživatele podvést nebo s nimi manipulovat za účelem získání finančního zisku nebo osobních údajů.

Stovky milionů z nás se každý den přihlásí na své oblíbené sociální sítě. Nakupujeme, sdílíme fotografie a zprávy, lajkujeme příspěvky a komentáře, posíláme soukromé zprávy a mnoho dalšího. Ve skutečnosti se odhaduje, že v severní a západní Evropě je míra rozšíření sociálních médií nejvyšší na světě, a to téměř 84 % populace.

Naše používání těchto stránek je však také problematické. Nadměrné sdílení je stále větším problémem. Přinejmenším to může obtěžovat vaše přátele a rodinu. V horším případě může vést k podvodům s identitou, umožnit kyberzločincům získat vaše hesla a případně i ohrozit krádež vašeho osobního majetku.

I když se považujete za osoby, které jsou v oblasti ochrany soukromí poměrně zběhlé, majitelé platforem své webové stránky a aplikace často aktualizují, a proto je neustálá ostražitost nezbytná. S ohledem na to se zamysleme nad několika věcmi, které by bylo lepší na sociálních sítích nesdílet – a proč to může ohrozit fyzickou i digitální bezpečnost vás nebo vašich přátel a rodiny.

10 věcí, které je lepší si nechat pro sebe

1. Osobní údaje (PII)

Podvodníci vždy hledají drobné informace o vás, které by mohli spojit dohromady a vytvořit si tak identitu pro podvod. Tyto informace mohou použít k žádosti o úvěr vaším jménem nebo k otevření online účtů. Nebo ještě hůře, mohou je použít k prolomení vašich hesel a/nebo zapamatovatelných otázek, aby se plně zmocnili vašeho účtu. Dokonce i něco tak neškodného, jako je jméno vašeho domácího mazlíčka nebo datum narození, byste měli držet pod pokličkou.

2. Cestovní plány

Zveřejnit fotku nebo aktualizaci, že se těšíte na nadcházející dovolenou, může znít docela nevinně. Pro někoho, kdo sleduje váš účet, by to však mohlo znamenat, že váš majetek zůstane v té době bez dozoru. Nejlépe je ponechat cokoli nekonkrétního; rozhodně žádná data. Ze stejného důvodu je mnohem lepší zveřejňovat fotky z dovolené, až budete doma.

3. Údaje o poloze

Jak již bylo zmíněno, existuje bod, ve kterém se kyberkriminalita a fyzická kriminalita překrývají. A tento bod se často nachází na sociálních sítích. Pokud pachatel ví, že bude nějaká osoba sama doma nebo se bude procházet po odlehlé oblasti nebo že její nemovitost bude neobydlená, můžete hádat, co se může dít dál. Pokud je to možné, držte údaje o poloze pod pokličkou. Také některé platformy sociálních médií mohou automaticky označovat polohu příspěvků. Sdílení rodinných událostí nebo polohy přátel může nechtěně prozradit, kde vy nebo oni žijete, pracujete nebo trávíte čas.

4. Drahé nákupy

Podobně jako v případě cestovních plánů by zveřejnění fotografií nějakého drahého šperku nebo nablýskaného nového auta mohlo vyvolat závist mezi vašimi přáteli. Pokud však váš účet sleduje někdo, kdo má na mysli temnější plány, mohlo by vás to označit za potenciální cíl přepadení nebo vloupání. Snažte se být konzervativní při zveřejňování informací o nových nákupech nebo dárcích.

5. Fotografie dětí

Někteří rodiče rádi sdílejí fotografie svých dětí. Jsou však vaše děti dostatečně staré na to, aby poskytly souhlas? Možná se jim nebudou líbit fotografie, na kterých jsou jako nahá miminka nebo slintající batolata vylepené po celém internetu v době, kdy už budou dost staré na to, aby vám řekly, abyste toho nechali. A to nemluvím o zlovolnějších typech, které mohou na webu hledat obrázky dětí. Je také samozřejmé, že pokud chcete zveřejnit obrázky cizích dětí, vždy si nejprve vyžádejte jejich souhlas. Pokud tak neučiníte, můžete porušit zákon.

6. Stížnosti související s prací

Co je horšího než nechat si ukrást drahý šperk? Snad ztráta zaměstnání? Proto je důležité mlčet o všech kontroverzních událostech souvisejících s prací. Pokud se chcete vypovídat, obraťte se na kolegu nebo kamaráda offline. Pokud personální oddělení nebo dokonce nespokojený kolega zjistí, že si stěžujete na své pracoviště, spolupracovníky a/nebo šéfa, mohlo by vám to způsobit problémy.

7. Finanční údaje

Podobně jako v případě osobních údajů se vyplatí držet své finanční údaje pod pokličkou. Nezveřejňujte tedy žádné údaje o kreditních nebo debetních kartách. I když obrázek vypadá příliš rozmazaně nebo vzdáleně, aby si ho bylo možné prohlédnout, může to stačit k tomu, aby se ho podvodníci zmocnili a zkombinovali ho s dalšími osobními údaji na vašem účtu a spáchali podvod s identitou.

8. Osobní údaje rodiny a přátel

Informace sdílené na sociálních sítích jsou často trvalé a ne každému je příjemné, když jsou jeho osobní údaje nebo detaily z jeho života sdíleny online. Také byste nechtěli riskovat, že vaši přátelé a rodina budou podvedeni online. Uchovávejte proto jejich osobní údaje stejně jako své vlastní: pod zámkem.

9. Rozdávání dárků na sociálních sítích

Stránky sociálních médií jsou zaplaveny losováním o ceny a dárky zdarma. Často se jedná o špatně maskované pokusy získat osobní údaje uživatelů nebo dokonce šířit skrytý malware. Dvakrát si rozmyslete, než začnete vyplňovat online formuláře a sdílet odkazy na dárky. Pokud se zdají být příliš dobré na to, aby byly pravdivé, obvykle pravdivé jsou.

10. Soukromé konverzace

Sociální média jsou ze své podstaty veřejným fórem, a to i v případě, že je váš účet relativně uzamčený. Proto to není místo, kde byste měli sdílet důvěrné informace. Pokud se týkají vašeho pracoviště, je ještě důležitější je nesdílet. Ale i když jde o relativně všední zprávy týkající se vaší skupiny přátel nebo rodiny, mohly by v případě zveřejnění způsobit zbytečné rozrušení a roztrpčení. Pokud to není vaše novinka, nesdílejte ji.

Několik tipů, jak zůstat v bezpečí

Jak se tedy můžete vyhnout nadměrnému sdílení podle výše uvedených příkladů? Zvažte následující.

Při zveřejňování si uvědomte, co zveřejňujete: Vždy zvažte (i když je váš profil omezen), zda by vám bylo příjemné sdělit někomu, kdo sedí vedle vás, stejné informace, které zveřejňujete online.

Jednou za čas si prohlédněte seznam přátel: Je užitečné vyčistit seznam přátel od těch, které nepoznáváte, nebo od těch, kteří by raději neměli vidět vaše příspěvky.

Omezte, kdo si může prohlížet váš seznam přátel a příspěvky: To pomůže snížit pravděpodobnost, že někdo zneužije informace, které sdílíte, k nekalým účelům.

Omezte přístup k fotografiím: Ty by v ideálním případě měli mít možnost prohlížet pouze známí přátelé a schválení členové rodiny.

Zapněte dvoufaktorové ověřování (2FA) a používejte silná a jedinečná hesla: Tím snížíte pravděpodobnost, že se někdo zmocní vašeho účtu, i když se mu podaří heslo uhodnout nebo prolomit.

Sdílení s přáteli, rodinou a kontakty je to, co dělá sociální média tak zábavnými a obohacujícími. Je to však také potenciální zdroj rizik. Vyvarujte se potíží tím, že budete při používání platforem sociálních médií ohleduplní.

Jakub Drábek, redakce Cyberblog
Zdroj: www.welivesecurity.com
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.