Velký únik dat postihl 700 tisíc Estonců

by | Dub 15, 2024 | Nejnovější | 0 comments

Po narušení systému oblíbeného řetězce lékáren Apotheca došlo k úniku osobních údajů téměř poloviny obyvatel pobaltského Estonska.
  • Únik dat postihl přibližně 700 tisíc Estonců a odhalil jejich osobní údaje včetně fotografií, čísel průkazů totožnosti a osobních identifikačních kódů.
  • Uniklé údaje byly vysledovány v důsledku zranitelnosti softwaru estonských občanských průkazů, což mohlo postižené osoby vystavit krádeži identity a dalším kybernetickým zločinům.

Estonské orgány činné v trestním řízení oznámily, že při narušení databáze obsahující údaje o zákaznících společnosti Apotheca byly odcizeny osobní údaje statisíců obyvatel. Podle vyšetřovatelů se narušení týkalo držitelů věrnostních karet Apotheca a také dvou dalších obchodů řetězce, Apotheca Beauty a PetCity. Ukradenou databázi provozovala společnost Allium UPI, která se zabývá obchodem s lékárenským a nemocničním zbožím.

Všechny společnosti jsou součástí estonského velkoobchodu s léčivy Magnum, který provozuje obchody také ve Finsku, Lotyšsku a Litvě. Společnost Allium UPI o incidentu poprvé informovala v únoru, kdy uvedla, že systém věrnostních karet, který spravovala, byl narušen a kyberzločinci získali osobní kódy, údaje o nákupech a kontaktní údaje zákazníků.

Úřady po vyšetřování dále zjistily, že ukradené informace obsahují téměř 700 000 osobních identifikačních kódů, více než 400 000 e-mailů, téměř 60 000 domovních adres a přibližně 30 000 telefonních čísel. Uniklé údaje obsahují také podrobnosti o přibližně 43 milionech nákupů, včetně volně prodejných léků. Informace o lécích na předpis, bankovní údaje a hesla uniknout nemohly, uvedla policie. Narušena byla záložní kopie databáze z let 2014 až 2020, která neobsahovala informace v reálném čase. Společnost Allium UPI uvedla, že bude osobně informovat klienty, jejichž údaje byly ohroženy.

Policie pracuje na vypátrání pachatelů v rámci vyšetřování, které podle úřadů probíhá na mezinárodní úrovni. Úřady uvedly, že nemají žádné informace o tom, že by uniklé údaje byly použity k trestným účelům. Vyšetřovatelé také naznačili, že společnost Allium UPI, provozovatel narušeného systému, nezavedla dostatečná bezpečnostní opatření. Poznamenali, že kyberzločincům po prolomení systému trvalo stažení informací jen několik minut. “Tento případ ukazuje, že ochrana údajů je pro mnoho podniků druhořadou záležitostí,” uvedl podle vysílací společnosti ERR generální ředitel estonského inspektorátu pro ochranu údajů Pille Lehis.

Společnost Allium UPI uvedla, že zavedla dodatečná bezpečnostní opatření a za incident se “upřímně omlouvá”.

Jakub Drábek, redakce Cyberblog
Zdroj: cybernews.com
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.