"Vše o kybernetické bezpečnosti"

Poptávka po odbornících na kyberbezpečnost strmě vzroste

Pandemie COVID 19 a zhoršení bezpečnostní situace v Evropě zapříčinily komplexní zájem o kybernetickou bezpečnost a ochranu dat – a to nejen ze strany tržních společností a organizací, ale taktéž u národních a evropských zákonodárců.

 

Ruku v ruce s tím, jak dochází prostřednictvím balíčku směrnic (NIS 1, NIS 2, MiCa, DORA, RED…) k vynucenému navýšení standardu kybernetické bezpečnosti, roste i poptávka po specialistech z této oblasti. Český systémový integrátor Ness Czech registruje meziroční nárůst poptávky o bezpečnostní řešení kyberprostoru o 50 % (viz Zájem o kyberbezpečnost strmě roste, stejně jako poptávka po odbornících).

Ze statistiky vyplývá, že firmy nejčastěji poptávají zabezpečení cloudových služeb či koncových zařízení a samozřejmě řeší i ochranu kritických částí podnikové infrastruktury. Mnoho společností zavádí i zabezpečení na uživatelské úrovni – například více faktorové ověření. Stále je totiž hodně opomíjeno riziko lidského faktoru, kdy společnosti spoléhají na intuici svých zaměstnanců a klientů. Ti si však mnohdy ani neuvědomují, že svým nezamýšleným přičiněním můžou společnosti způsobit značné potíže.

S příchodem směrnice NIS 2 se nově budou pravidla minimálního standardu kybernetické bezpečnosti vztahovat na mnohonásobně větší množství českých společností. Současné odhady hovoří až o 10.000 dotčených organizacích. Cílem směrnice je tedy určitým způsobem zabezpečit nejen samotné společnosti, ale často též směřuje i na jejich dodavatelské řetězce. Posílena tak má být bezpečnost kyberprostoru na všech úrovních vývoje, výroby i distribuce produktu či služby. V souvislosti s tím je ale nutné počítat také s nutnými investicemi a nezanedbatelnými implementačními náklady dotčených subjektů.

Za nedodržení některých z pravidel stanovených směrnicí NIS 2, zejména (ne)přijetí opatření k řízení bezpečnostních rizik a plnění oznamovací povinnosti, má hrozit pokuta ve výši minimálně 10.000.000 EUR nebo 2 % z celkového celosvětového ročního obratu podniku. 

Vzhledem k dlouhodobému nedostatku ICT expertů a subjektů poskytujících IT řešení a služby z oblasti kybernetické bezpečnosti se tak mohou společnosti dostat do velmi nepříjemné situace, kde jim na jedné straně hrozí likvidační pokuty, ale na druhé straně také nedostek odborníků poskytující potřebné služby. Odpovědí na nedostatek expertů může být do budoucna mimo jiné např. mezinárodní outsourcing, neboť velkou část řešení lze poskytovat i vzdáleně a z kterékoliv části světa.


Autor: Michael Fanta, redakce Cyberblog

Zdroj informací: NESS Czech

Foto: Unsplash

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.