"Vše o kybernetické bezpečnosti"

T-Mobile měl výpadek služeb, podle operátora čelil kybernetickému útoku

Operátor T-Mobile se v neděli potýkal s rozsáhlými výpadky svých služeb. Zákazníci měli problémy s mobilními daty i voláním, nemohli se dovolat na zákaznickou linku, dostat na web firmy nebo spustit aplikaci.

V noci na pondělí pak společnost oznámila, že čelila kybernetickému útoku. Obnovila provoz základních služeb, jako je volání či mobilní služby, v současnosti dál řeší drobné výpadky aplikací.

V neděli hackeři podle mluvčí T-Mobile Zuzany Svobodové zaútočili na společnosti T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom. Provoz základních služeb, jako je volání a mobilní data, je nyní plně funkční. Problémy přetrvávají u aplikace Můj T-Mobile a interních systémů.

„V současné chvíli se naši zákazníci mohou stále setkávat s drobnými výpadky našich aplikací. Postupně se snažíme obnovit plné fungování všech systémů tak, abychom co nejdříve poskytovali služby v plné kvalitě. Nadále probíhá šetření,“ řekla v pondělí odpoledne pro ČTK.

V neděli operátor na twitteru k příčinám výpadku uvedl, že jde o celorepublikový problém s mobilními daty. „Pokud zákazník vypne mobil, ten se po zapnutí nepřihlásí zpět do sítě,“ napsala společnost. Později informovala, že mobilní data i webové stránky jsou opět plně funkční, později zprovoznila i zákaznickou linku.

T-Mobile je s 6,3 milionu zákazníků největším mobilním operátorem na trhu a svou sítí páté generace pokrývá 21 procent obyvatel ČR. Firma patří do mezinárodní skupiny Deutsche Telekom.

Kybernetickým útokům čelí soukromé firmy, státní instituce, nemocnice, média. Podle bezpečnostní firmy Check Point bylo Česko v dubnu na pátém místě v Evropě mezi zeměmi, které byly nejčastěji terčem kybernetických útoků. Zatímco jedna česká organizace čelila v průměru 1800 kyberútokům za týden, evropský průměr se pohybuje okolo hranice 1100 útoků. V květnu postihl masivní a velmi sofistikovaný kyberútok Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Podle technologické firmy Whalebone se měsíčně jen v ČR stanou stovky milionů kybernetických útoků a téměř 14 procent sledovaných zařízení je nějakým způsobem napadeno. Často se jedná o tzv. phishing, kdy útočník rozesílá zprávy, aby nalákal ke kliknutí na zdánlivě legitimní stránku se škodlivým obsahem.

Michael Fanta, redakce Cyberblog

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.