"Vše o kybernetické bezpečnosti"

TZ: Nová pravidla na poli kyberbezpečnosti mohou proměnit tuzemský trh práce

Evropská komise uvádí, že počet kybernetických hrozeb se během posledních několika málo let zdesetinásobil. Unie proto prostřednictvím série legislativních opatření sjednotí společnou úroveň kybernetické bezpečnosti napříč odvětvími a státy. Dojde tak k omezení rizik, avšak za cenu nevyhnutelných nákladů.

„Připravovaná směrnice NIS 2 přináší do českého právního řádu evoluci, nikoliv revoluci. Česká republika může, jako jedna z mála, těžit z existence zákona o kybernetické bezpečnosti, který již nyní vytváří mantinely dotčeným subjektům, které tak mohou být inspirací ostatním odvětvím“, uvedl na kulatém stole týdeníku Euro Ondřej Profant, náměstek ministra pro místní rozvoj.

Rozšíření povinností v oblasti v kybernetické bezpečnosti bude představovat nutnost zavedení značných technických i netechnických řešení napříč společnostmi a obory. Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem expertů na kybernetickou bezpečnost, kteří se díky svému dobrému vzdělání mohou ucházet o pracovní pozice na světovém trhu.

„Je důležité zvážit, co implementace těchto pravidel udělá na trhu práce s odborníky, neboť již nyní je odborníků zoufale málo. Takto mohou velké celosvětové korporace vysát jak start-upy, tak státní sektor. Dále je esenciální, aby byla provedena cost-benefit analýza. Společnost vidí okamžité náklady, ale není si schopna si okamžitě spočítat své benefity.“, uvedl Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz.

Směrnice NIS 2 je velice často přirovnávána k nařízení GDPR, neboť se v obou případech jedná o legislativní rámec, který dává návod jak posunout ochranu dat na další úroveň. Důležitou povinností vyplývající ze směrnice NIS 2 je povinnost hlásit incidenty evropským a místním autoritám. Jejím posledním pilířem je jednotná minimální úroveň kybernetické ochrany. Za nesplnění požadavků na kyberbezpečnost budou hrozit firmám vysoké sankce, a to až deset milionů EUR nebo až dvě procenta z ročního obratu.

„Kdyby kupříkladu nemocnice již nyní fungovaly dle standardů NIS 2, tak vzhledem k tomu, že směrnice nutí společnosti trénovat reakce na kybernetické hrozby, by byly velice odolné vůči útokům. Směrnice nepředstavuje revoluci, nýbrž evoluci“ řekl Petr Plecháček, associate partner renomované poradenské společnosti Ernst & Young.

Mnozí ekonomičtí experti již nyní vyjádřili obavu, aby zmíněné navýšení standardu kybernetické bezpečnosti nepředstavovalo přehnanou zátěž pro společnosti, které by tak mohly být vystaveny značné ekonomické zátěži. Menší dotčené subjekty by se tak mohly v případě přílišné regulace dostat do existenčních problémů. Dle Petra Plecháčka ze společnosti Ernst & Young  však již nyní existuje řada dotačních titulů o které je možné si zažádat.

K případné asistenci státu se též vyjádřil náměstek ministra pro místní rozvoj Ondřej Profant, který uvedl: „Pomoc státu bude uskutečněna na několika úrovních, ale nemyslím si, že by měla být pomoc přímo ekonomická. U malých společností půjde primárně o ty, které se dostaly pod drobnohled státu z důvodu podstaty jejich podnikání. Jak již bylo NÚKIBem oznámeno, ten bude jinak hodnotit lokálního providera, který poskytuje internet pěti vesnicím, a jinak telekomunikační giganty. To není o tom koupit drahou věc a předělat celou firmu“ dodává.

Záznam kulatého stolu, který uspořádal Cyberblog společně s týdeníkem Euro je dostupný níže. Účastníky byli Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), Ondřej Profant, náměstek ministra pro místní rozvoj a Petr Plecháček, associate partner renomované poradenské společnosti Ernst & Young.Autor: Michael Fanta, redakce Cyberblog

Foto: Pixabay

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.