"Vše o kybernetické bezpečnosti"

UBER napaden mladým hackerem. Příčinou je opět lidský faktor

Mladý hacker prolomil ochranu vnitřních systému společnosti Uber. Důkazy o tom sám poskytl deníku The New York Times, který o hackerském útoku informoval.

Podle dostupných zpráv došlo k poměrně závažnému narušení systémů společnosti Uber, která se zabývá nejen přepravou osob ale také rozvozem jídla. Zaměstnanci společnosti tak dočasně nemohli přistupovat k interním nástrojům jako například Slack nebo HackerONE účet.

Útočník jenž o sobě tvrdí že je mu teprve 18 let bezpečnostním technikům řekl, že se do systémů Uberu naboural díky krádeží hesla jednoho ze zaměstnanců a také tím, že ho přiměl schválit útočníkovo push oznámení pro více-faktorové ověřování přihlášení (Multi Factor Authentication – MFA) do systémů Uberu. Jakmile se pak hacker naboural do sítě Uberu, našel podle svého tvrzení část úložiště obsahující přihlašovací údaje osob s rozšířenými pravomocemi, které mu umožnily téměř neomezený přístup ke zbytku systémů společnosti.

Zástupce Uberu následně uvedli, že zmíněný hacker který kompromitoval uživatelský účet smluvního partnera společnosti Uber je spojován s nezávislou skupinou Lapsus$, jež se na začátku tohoto roku nabourala také do velkých společností jako jsou Okta, Microsoft, Nvidia, Globant nebo Rockstar Games. Společnost Uber dále sdělila, že po narušení krátce odstavila některé interní nástroje a že veškeré funkce zákaznické podpory byly „ovlivněny pouze minimálně a nyní jsou zpět v normálu“.

Konečná zpráva o incidentu společnosti Uber bude známa až za nějakou dobu. Nicméně bezpečnostní experti již nyní debatují o tom, jak se mohl hacker takto poměrně snadno nabourat do citlivých interních systémů.

Tento příklad je přitom další z kategorie těch které dokazují, že lidský faktor je jednou z největších slabin jakkoliv propracovaných systému kybernetického zabezpečení. Důkladné a kontinuální vzdělávání zaměstnanců bude proto s ohledem na strmě rostoucí počet pokusů o podobné podvody velmi důležitá součást pracovního života.


Michael Fanta, redakce Cyberblog

Zdroj: NY Times

Foto: Unsplash

[give_form id=“36″]
Košík
vše o kybernetické bezpečnosti

Máte zájem o spolupráci?

Pošlete nám kontakt, my se Vám v blízké době ozveme.