Banka upozorňuje na vlnu phishingových e-mailů – cílí na klienty internetového bankovnictví

by | Bře 1, 2023 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

V aktuální vlně phishingu najdete hned několik typických znaků podvodného e-mailu. Například cizí e-mailovou doménu odesilatele (není ČSOB) nebo odkaz, který nevede do internetového bankovnictví, ale na falešnou přihlašovací stránku.

Zdroj: ČSOB

Jak phishingový e-mail funguje?
  1. Po kliknutí na odkaz se ocitnete na falešné stránce. Vypadá skoro jako opravdové internetové bankovnictví, a tak tam vložíte své přihlašovací údaje.
  2. Vaše přihlašovací údaje se odešlou podvodníkům a ti je obratem zadají do opravdového internetového bankovnictví.
  3. Za malou chvíli vám banka pošle ověřovací SMS kód, tak jak jste zvyklí. Protože stále nic netušíte, vložíte kód na falešnou stránku a ten se tak dostane k útočníkům.
  4. Podvodníci teď mají přihlašovací údaje i SMS klíč. Tedy všechno, co potřebují, aby se přihlásili do internetového bankovnictví místo vás.
  5. Nakonec na vás vyskočí chyba a žádost o nové ověření. Dalším SMS kódem už ale potvrzujete převod vašich peněz do zahraničí nebo aktivaci aplikace Smart klíč.

Podvodníci spoléhají mimo jiné na to, že někteří klienti nedávají pozor a nečtou všechny informace, které banka posílá v ověřovacích SMS nebo notifikacích do aplikací typu ČSOB Smart klíč. Ty jsou přitom pro bezpečnost vašich peněz důležité, proto jim prosím vždy věnujte pozornost.

Vyplatí se také sledovat notifikace prohlížečů a antivirových programů, které vás na nebezpečné webové stránky mohou upozornit.

 


 

Čtěte Cyberblog! Přinášíme vám zprávy o aktuálních kybernetických hrozbách z oblasti bankovnictví, telekomunikací nebo doručovacích služeb. A to vše přehledně na jednom místě.

 

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČSOB
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Banka upozorňuje na vlnu phishingových e-mailů – cílí na klienty internetového bankovnictví