Buďte na pozoru: Scam-as-a-Service pomáhá kyberzločincům při útocích na kryptografické peněženky

by | Led 5, 2024 | Aktuální hrozby, Blockchain & Kryptoměny, Nejnovější | 0 comments

Výzkumníci v oblasti kybernetické bezpečnosti varují před nárůstem phishingových útoků, které jsou schopné vybílit peněženky s kryptoměnami.

“Tyto hrozby jsou unikátní svým přístupem, kdy se zaměřují na širokou škálu blockchainových sítí, od Etherea a Binance Smart Chain po Polygon, Avalanche a téměř 20 dalších sítí, a to pomocí techniky vysávání kryptopeněženek,” uvedli výzkumníci společnosti Check Point Oded Vanunu, Dikla Barda a Roman Zaikin.

Významným přispěvatelem k tomuto znepokojivému trendu je známá phishingová skupina Angel Drainer, která inzeruje nabídku “scam-as-a-service” tím, že od svých spolupracovníků vybírá procento z ukradené částky, obvykle 20 % nebo 30 %, výměnou za poskytnutí skriptů na vyčerpání peněženky a dalších služeb.

Koncem listopadu 2023 oznámila podobná služba na vysávání peněženek známá jako Inferno Drainer, že nadobro ukončuje svou činnost poté, co od svého spuštění koncem roku 2022 pomohla podvodníkům uloupit kryptografické peníze v hodnotě více než 70 milionů dolarů od 103 676 obětí.

Web3 poskytovatele řešení proti podvodům Scam Sniffer v květnu 2023 popsal, že se prodejce specializuje na podvody s více řetězci a účtuje si 20 % z ukradených aktiv.

“Byla to dlouhá jízda s vámi všemi a rádi bychom vám ze srdce poděkovali [sic],” uvedl aktér ve zprávě zveřejněné na svém kanálu Telegram.

“Velký dík patří všem, kteří s námi spolupracovali, například Drakanovi a každému dalšímu zákazníkovi, doufáme, že na nás budete vzpomínat jako na nejlepšího drainera, který kdy existoval, a že se nám podařilo pomoci vám v úsilí vydělat peníze.”

Podstatou těchto služeb je sada na odčerpávání kryptoměn, která je vytvořena tak, aby usnadňovala kybernetické krádeže nelegálním převodem kryptoměn z peněženek obětí bez jejich souhlasu. 

Toho se obvykle dosahuje prostřednictvím airdropu nebo phishingových podvodů, kdy jsou cíle oklamány, aby připojily své peněženky na falešné webové stránky, které jsou šířeny prostřednictvím malvertisingových schémat nebo nevyžádaných e-mailů a zpráv na sociálních sítích.

Začátkem tohoto měsíce Scam Sniffer podrobně popsal phishingový podvod, při kterém falešné reklamy na kryptoměnové platformy na Googlu a X (dříve Twitter) přesměrovávaly uživatele na podvodné stránky, které odčerpávaly prostředky z digitálních peněženek uživatelů.

“Uživatel je přiměn k interakci se škodlivým inteligentním kontraktem pod záminkou nároku na airdrop, který nenápadně zvyšuje útočníkův příděl prostřednictvím funkcí, jako je schválení nebo povolení,” poznamenal Check Point.

“Uživatel nevědomky udělí útočníkovi přístup ke svým prostředkům, což umožní krádež tokenů bez další interakce uživatele. Útočníci pak používají metody, jako jsou mixéry nebo vícenásobné převody, aby zahladili stopy a zlikvidovali ukradené prostředky.”

Pro zmírnění rizik, která takové podvody představují, se uživatelům doporučuje používat hardwarové peněženky pro zvýšení bezpečnosti, ověřovat legitimitu chytrých kontraktů a pravidelně kontrolovat příspěvky v peněžence, zda nevykazují známky podezřelé aktivity.

Jakub Drábek, redakce Cyberblog
Zdroj: The Hacker News
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Buďte na pozoru: Scam-as-a-Service pomáhá kyberzločincům při útocích na kryptografické peněženky