Komerční banka: Pozor na falešné bankéře a podvodné investice

by | Dub 3, 2023 | Aktuální hrozby, Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Komerční banka vydala hned dvě upozornění, které u svých klientů zaznamenala během března letošního roku.
Falešný bankéř na telefonu

Podvodník vám sdělí, že někdo z pobočky chce ukrást vaše peníze. Máte je tedy vybrat a následně vložit do „bezpečného“ bankomatu 3. generace – bitcoinmatu. Občas podvodník doporučuje přeposlat peníze na „bezpečný“ účet. Umí napodobit telefonní čísla. Takže vám zavolá například z 800 521 521, což je originální číslo infolinky Komerční banky. Stejně tak umí předstírat i hovor s policistou. Přes WhatsApp vám pošle falešnou kartu zaměstnance KB, abyste mu uvěřili.

Vaše banka vás nikdy nebude vyzývat, abyste si vybírali peníze nebo je někam přesouvali.


 

Zdroj: KB


 

Výhodná nabídka investice

Na sociálních sítích nebo do e-mailu vám může přijít nabídka výhodné investice nejčastěji do kryptoměn. Často se jedná o podvod. Když zareagujete, ozve se vám „investiční poradce“ s tím, že bude vaši investici spravovat. K tomu bude chtít přístupové údaje do bankovnictví a abyste si nainstalovali program pro vzdálenou obsluhu svého počítače – např. Anydesk, supremo4 apod.

Vaše banka po vás nikdy nebude chtít instalaci aplikace pro vzdálený přístup do vašeho zařízení, ani samotné přihlašovací údaje.


 

Zdroj: KB


 

Pokud jste klient Komerční banky a byli jste s takovým podvodníkem v kontaktu, zavolejte na KB zákaznickou linku 955 551 552 nebo napište na mojebanka@kb.cz

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: KB
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.