Některé české banky čelí kybernetickým útokům, platí zvýšené riziko podvodů

by | Srp 30, 2023 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

Některé české banky čelí kybernetickým útokům, potýkají se s výpadky internetového a mobilního bankovnictví nebo svých webů. Problémy ohlásila Komerční banka, ČSOB, Air Bank i Fio banka, zpomalení webu zaznamenala Česká spořitelna. Vyplývá to z vyjádření bank a mluvčího České bankovní asociace (ČBA) Radka Šalši. Podle mluvčího Fio banky Jakuba Heřmánka jde o organizovaný útok ze zahraničí. ČTK zjišťuje vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Nedostupný je také web pražské burzy.

“Můžeme potvrdit, že v tuto chvíli mohou být některé naše on-line služby (internetové a mobilní bankovnictví, webové stránky) nedostupné. O spuštění služeb budeme klienty informovat. Pracujeme na jejich zprovoznění s důrazem na dodržení maximální bezpečnosti,” sdělila ČTK před 10:30 mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová. Podle další mluvčí Jany Pokorné zaznamenala Komerční banka DDoS útok. Při takovém útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu.

“Podstatné je, že se nejedná o útok na vnitřní systémy banky nebo účty klientů. Klienti také mohli dál platit kartou nebo vybírat z bankomatů. V tuto chvíli je přístup do našeho bankovnictví už opět obnoven,” doplnila Pokorná před 11:00. Web Komerční banky zůstává nedostupný. Výpadek mobilního bankovnictví ČSOB potvrdila ČTK mluvčí banky Michaela Průchová.

Česká spořitelna zaznamenala snahy o DDoS útok, uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí banky Filip Hrubý. “Už je vše v pořádku. Mobilní bankovnictví fungovalo celou dobu, pouze 45 minut byl zpomalený web,” řekl Hrubý ČTK kolem 11:00.

Fio banka od dnešního rána eviduje nefunkčnost svého webu, internetového a mobilního bankovnictví a také investiční aplikace e-Broker, uvedl Heřmánek. Klienti mohou podle něj zadat platby na pobočkách, které fungují bez omezení. “Dle našich informací se jedná o důsledky organizovaného kybernetického útoku ze zahraničí, který míří na český bankovní sektor a zasáhl vícero tuzemských bank,” dodal.

Air Bank na síti X před 09:30 hlásila výpadek mobilního a internetového bankovnictví. “Na karty výpadek nemá vliv, můžete tedy platit i vybírat, jak jste zvyklí,” uvedla. Zhruba o hodinu později oznámila odstranění problému. “Naše bankovnictví už opět běží, jak má. Moc se za výpadek omlouváme,” uvedla.

Seznam zprávy dále přinesly informaci, že tento útok může být předzvěstí nové vlny útoků.

Podle zdroje jedné z oslovených bank, který si nepřál být jmenován, mohou mít tyto typy útoku dva důvody. Jedním z nich je „trénink“. „Podvodníci potřebují občas otestovat svou schopnost. Druhým důvodem může být snaha odvést pozornost například od phishingového útoku.“

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK, Seznam zprávy
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Některé české banky čelí kybernetickým útokům, platí zvýšené riziko podvodů