NÚKIB upozorňuje na zvýšené riziko ransomwarových útoků

by | Čvn 21, 2023 | Aktuální hrozby, Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na zvýšené riziko ransomwarových útoků vůči České republice. NÚKIB v posledních týdnech eviduje v českém kyberprostoru zvýšenou aktivitu kyberzločineckých skupin, které při svých útocích využívají tuto techniku.

Jedním z častých vektorů útoku, skrze který útočníci získávají přístup do sítí obětí, je zneužívání zranitelností. O některých z nich již NÚKIB v minulosti informoval (upozornění naleznete na našich webových stránkách). S ohledem na současné ransomwarové hrozby byla identifikována sada zranitelností, jejichž opravu považuje NÚKIB za klíčovou:

 • CVE-2018-13379 (FortiOS)
 • CVE-2020-12812 (FortiOS)
 • CVE-2023-27997 (FortiOS)
 • CVE-2022-41080 (MS Exchange)
 • CVE-2022-41082 (MS Exchange)
 • CVE-2023-34362 (MOVEit)
 • CVE-2023-35036 (MOVEit)
 • CVE-2023-35708 (MOVEit)
 • CVE-2023-27988 (Zyxel)
 • CVE-2023-28771 (Zyxel)

Úspěšný průnik do systémů využívající zmíněné zranitelnosti jako vektor útoku může mít za následek krádež dat ze systémů oběti, jejich zašifrování a následné vydírání jak za účelem dešifrování dat, tak jejich zveřejněním ze strany útočníka. NÚKIB doporučuje ověřit, zda zranitelné aplikace nevyužíváte a pokud ano, aktualizovat je na nejnovější verzi. Výše uvedený výčet aktuálně zneužívaných zranitelností není konečný, a proto je vhodné průběžně aktualizovat operační systémy, programy a aplikace a udržovat je na nejaktuálnější verzi.

Zároveň NÚKIB doporučuje věnovat pozornost také dalším často užívaným vektorům útoku, jako je phishing, kompromitace účtů (doménových/lokálních/VPN), nezabezpečených služeb otevřených do internetu (např. RDP, FTP, SMB…) či kompromitace skrze poskytovatele služeb.

Vedle opravení kritických zranitelností a posílení infrastruktury lze též doporučit nastavení detekčních pravidel na základě dostupných indikátorů kompromitace (IoCs). Subjekty a orgány povinné dle zák. č. 181/2014 Sb., zákon o kybernetické bezpečnosti, mohou využívat sady IoCs sdílené ze strany NÚKIB prostřednictvím platformy Neweb.

Kromě výše uvedeného NÚKIB doporučuje dodržovat základní bezpečnostní opatření k zabezpečení sítě před ransomwarem:

 • Vytvářet bezpečné zálohy, uchovávat je mimo infrastrukturu a pravidelně testovat jejich použití.
 • Zablokovat služby otevřené do veřejné sítě, vyjma těch nejnutnějších a ty dostatečně zabezpečit.
 • Omezit přístup k administrátorským účtům.
 • Nastavit skrze bezpečnostní politiky povinnost používat silná a bezpečná hesla.
 • Segmentovat síť vaší organizace dle bezpečnostních možností a potřeb.
 • Ukládat síťové logy na nezávislém serveru mimo podnikovou síť.
 • Zvyšovat povědomí uživatelů o hrozbě ransomware a jeho vektorech.

Detailní přehled jednotlivých opatření a doporučení naleznete v nově aktualizovaném dokumentu RANSOMWARE: DOPORUČENÍ PRO MITIGACI, PREVENCI A REAKCI.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: NÚKIB
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.