Pozor na další triky od podvodných přepravních společností

by | Led 30, 2024 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

Pozor na další časté zprávy od podvodných přepravců zboží!

Čtěte pozorně SMSky od přepravních společností. V poslední době jich chodí spousta falešných, a ne vždy je jednoduché je rozeznat od těch pravých. Podobná zpráva můžete přijít i vám, ať už zrovna čekáte zásilku, nebo i z ničeho nic.

V aktuální vlně podvodných SMS zpráv („smishing“) od falešných kurýrů najdete několik typických znaků, že jde o podvod:

  • zkrácený odkaz, který vede na falešné platební brány a přihlašovací stránky
  • náznak, že musíte udělat zdánlivou maličkost, abyste dostali svoji zásilku

Zdroj: ČSOB

Když takovou zprávu dostanete a žádnou zásilku nečekáte, rovnou ji smažte. Pokud vás ovládne zvědavost a přeci jen kliknete na odkaz, hlavně nikam nezadávejte citlivé údaje – číslo karty, PINy, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a podobně.

Pokud to uděláte, útočníci mohou ovládnout vaše internetové bankovnictví, či zneužít vaši platební kartu.

Zdroj: ČSOB

 

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČSOB
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.