Přišla vám SMS s oznámením o přeplatku na daních? Zpozorněte, jde o aktuální praktiku kyberpodvodníků

by | Led 25, 2023 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

Předvánoční nákupní shon je za námi a kybernetičtí podvodníci proto hledají další příležitosti jak se pokusit někoho okrást. Tentokrát využívají aktuální období spojené se zpracováním daňových přiznání.

V listopadu a prosinci používají podvodníci především výzvy k zaplacení listovních zásilek nebo balíků. Není divu, doručení vánočních dárku prostřednictvím České pošty, Zásilkovny, Balíkovny nebo jiné doručovací společnosti je naprosto běžnou záležitostí. Jenomže zaplacením tohoto smyšleného poplatku nemusíme přijít pouze o požadovaných několik desítek korun, ale co je horší, prozradíme tím podvodníkům číslo své platební karty.

Do příštích vánočních svátků nás čeká ještě více než 10 měsíců a tak útočníci vyhlížejí jiné příležitosti za které se schovat. Možná jste v uplynulých týdnech zaznamenali třeba podvodné zprávy v barvách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR nabízející příspěvek na energie (viz náš článek ZDE).

Ověřte si svůj účet a získejte přeplatek na dani!

Blížící se termín pro podání daňového přiznání je pro podvodníky další skvělá vlna, na které se pokusí svézt. Přišla vám SMS zpráva nebo e-mail s informací o tom, že máte na daních přeplatek a můžete si jej nechat vyplatit? Raději zpozorněte. O aktuální vlně těchto phishingových zpráv informovala na svém webu Česká pošta. Právě na podvodnou internetovou stránku České pošty totiž falešné zprávy odkazují.

Zdroj: Česká pošta

Scénář je stejný jako v předchozích případech. Mění se pouze pouze pohádka na které celý podfuk stojí. Cílem útočníků není opět nic jiného, než z vás vylákat platební údaje (resp. zadat číslo vaší platební karty). U podobných zpráv proto raději vždy zbystřete a informace si ověřte. V tomto případě např. s Ministerstvem financí ČR nebo vaší mzdovou účetní.

Nenechte se napálit. Čtěte Cyberblog, ať vám nic důležitého neuteče!

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj informací: Česká pošta


Foto: Unsplash

0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Přišla vám SMS s oznámením o přeplatku na daních? Zpozorněte, jde o aktuální praktiku kyberpodvodníků