Zásilkovna upozorňuje na nový typ on-line podvodu

by | Pro 8, 2023 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

V „internetových vodách“ se objevil nový typ phishingu. Jedná se o e-maily, jejichž obsahem je podvodná webová stránka. Následně zákazník obdrží odkaz na zadání přístupových údajů do aplikace banky, elektronického bankovnictví nebo údajů o platební kartě.

Takto vypadá nový typ podvodných e-mailů, které mohou skončit i ve vaší schránce. Jejich odesílatelem však není Zásilkovna. Mějte se proto na pozoru a neskočte podvodníkům na špek.

Zdroj: Zásilkovna

 

Podle čeho poznáte, že e-mail není ze Zásilkovny?

  • chyby a nesmyslné věty(například formulace „Čeká na vás (1) balíček  dodávka.“ nedává smysl, nejednotná velká a malá písmena)
  • e-mail vám přijde z podezřelé adresy (jedná se o směsici náhodných čísel a písmen, nic takového nepoužíváme), je nutné se vždy podívat na celou e-mailovou adresu odesílatele (notifikace ze Zásilkovny o vašich zásilkách chodí z e-mailové adresy noreply@zasilkovna.cz)
V případě, že si nejste jisti, zda se jedna o podvod, raději na nic neklikejte a obraťte se na nás, třeba prostřednictvím kontaktního formuláře.

Pokud na odkaz kliknete, zobrazí se vám taková stránka:

Zdroj: Zásilkovna

V žádném případě neklikejte na červené tlačítko v e-mailu.

Pokud byste na červené tlačítko klikli, byli byste přesměrováni na platební bránu. Takovým způsobem se z vás mohou podvodníci snažit vymámit peníze.

 

Jak se bránit podobným podvodným zprávám?

Ideální cestou je využívat mobilní aplikaci, kam Zásilkovna posílá veškeré info o pohybu vašich zásilek a najdete zde i heslo pro výdej zásilky. Podobné pochybné zprávy v e-mailu či SMS ohledně „pozastavení zásilky“ pak budete moci zvesela ignorovat.Pokud jste si nic neobjednali, tak na takové e-maily a SMS nereagovat.
Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: Zásilkovna
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.