Česká spořitelna: Pozor na podvodné reklamy na investice

by | Srp 29, 2022 | Aktuální hrozby, Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

V posledních týdnech se množí podvodné reklamy, které nabízejí možnost investic do veřejně známých firem (např. ČEZ, Agrofert, Česká spořitelna apod.) nebo kryptoměn. Reklama se většinou objevuje na sociálních sítích, především na Facebooku, ale můžete ji objevit i na jiných místech.

„Poradce“ se vás bude snažit přesvědčit, abyste si stáhli program pro vzdálené připojení k počítači nebo mobilnímu zařízení. Vysvětlí vám, že je to nezbytné, aby vám mohl pomáhat s obsluhou investičního účtu.

Když uvěříte, přihlásíte se do svého internetového bankovnictví a povolíte vzdálený přístup. A pak ještě k tomu autorizujete v aplikaci George klíč vše, co vám podvodník pošle k potvrzení. Nebo opíšete do obrazovky kódy z bezpečnostních SMS, případně je podvodníkovi nadiktujete do telefonu.

Takový podvod může probíhat i dva dny. První den byste podle takového scénáře poslali platbu sami, to ještě bez vzdáleného přístupu. Nejspíš by se jednalo o nižší částku, třeba 5 000 Kč. Druhý den by vám ale podvodník zavolal znovu a k udělení vzdáleného přístupu by vás přesvědčil.

Že se vám to nemůže stát? No možná ne. Ale věřte, že mnoho vzdělaných a opatrných lidí už na tenhle trik skočilo. A přišli o velké peníze.

Na co si dát pozor a co nikdy nedělat

  • Buďte obezřetní, když vidíte reklamu zaměřenou na investice.
  • Nikdy neinstalujte do svého počítače programy na základě telefonního hovoru.
  • Nikdy nepovolujte vzdálený přístup do počítače cizí osobě.
  • Nikdy nepotvrzujte transakce, které zadá někdo cizí.
  • Nikdy nesdílejte autorizační SMS kódy s cizí osobou.

Když se stanete obětí podvodu, jednejte rychle 

Vůbec se nemusíte cítit hloupě. Podvodníci používají velmi chytré a přesvědčivé techniky, kterým dokáže podlehnout i zkušený člověk, který rozumí moderním technologiím. Důležité je rychle jednat.

  1. Okamžitě zavolejte na linku 800 207 207 a zablokujte Bankovní IDentitu, případně platební karty, pokud jste údaje z nich předali cizí osobě.
  2. Zeptejte se na možnost zrušení zadaných transakcí (ne vždy je to možné).
  3. Podejte trestní oznámení na Policii ČR.
  4. Nechte si zkontrolovat počítač odborníkem, který odinstaluje program pro vzdálený přístup a vyčistí počítač od případných virů.
  5. Změňte si přihlašovací údaje ke své Bankovní IDentitě.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: Informační portál České spořitelny


Foto: Pixabay

0 Comments
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.