Kriminalisté prověřují nový typ internetového podvodu – falešnou nabídku eSIM

by | Čvn 9, 2023 | Aktuální hrozby, Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Před novým typem podvodu varují kriminalisté z plzeňského krajského ředitelství policie, kteří se specializují na kybernetickou kriminalitu. Obrátil se na ně podvedený muž, kterého kontaktoval podvodník vydávající se za pracovníka jednoho z mobilních operátorů a jako součást digitalizace mu nabízel přechod z klasické telefonní SIM karty na eSIM.

Do textové zprávy následně muži přišel kód, který domnělému operátorovi nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, takže byl následně schopen vstoupit i do jeho internetového bankovnictví a připravit ho o 850.000 korun, uvedla pro ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová.

“V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni údajným mobilním operátorem k její výměně, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti,” uvedla mluvčí. Upozornila na to, že kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení. Lidé by podle ní nikdy neměli sdělovat kódy, které jim přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora. “Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo vašeho operátora, které najdete na webových stránkách. Nikdy nevolejte zpět na telefonní číslo, ze kterého přišel pochybný telefonát,” uvedla Brožová.

Kriminalisté v kraji zaznamenávají v posledních letech nárůst počtu případů počítačové kriminality. Loni vyšetřovali 886 takových činů, což bylo devět procent celkové kriminality v kraji. V roce 2021 představovala IT kriminalita šest procent celkové roční kriminality. Celkem 551 případů kyberkriminality se loni týkalo počítačových podvodů, uvedla v lednu krajská policie při zhodnocení kriminality za rok 2022.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Kriminalisté prověřují nový typ internetového podvodu – falešnou nabídku eSIM