Pozor na další vlnu phisningových zpráv. Tváří se jako nabídka příspěvku na energie od MPSV

by | Pro 13, 2022 | Aktuální hrozby, Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Přišla vám SMS s odkazem na portál Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) slibující zaslání příspěvku na energie? V žádném případě nevyplňujte žádné přihlašovací údaje, jedná se totiž o další z mnohých pokusů o podvod. Tentokrát ale poměrně propracovaný.

Přišla vám v poslední době podobná SMS zpráva jako ta v následujícím obrázku? Pokud ano, raději na odkaz vůbec neklikejte. Co se pod ním skrývá se dočtete v tomto článku.

Odkaz vložený do SMS vás totiž následně přesměruje na podvodnou internetovou stránku, která se tváří jako portál MPSV. V zápatí stránky přitom nechybí oficiální logo “Deštníku pro drahotě”, samotného MPSV nebo sloganu “Nejste v tom sami”. Design celého podvodu tedy poměrně věrně kopíruje oficiální internetové rozhraní MPSV.

Jak už tomu bývá, útočníci vás dále vybízejí k vyplnění přihlašovacích údajů a to pod záminkou bezpečného zaslání peněz na ověřený bankovní účet.

Nechybí ani odůvodnění, že s další platbou záloh za energie vám pomůže příspěvek z jakéhosi akumulačního tarifu.

Celé je to ale pouze další pokus o podvod, kdy se útočníci snaží využít tíživých finančních situací mnohých domácností. Ověřujte si raději důkladně veškeré informace o jakýchkoliv vládních příspěvcích, především na oficiálních stránkách (v případě MSPV tedy zde), a v žádném případě nevyplňujte bez rozmyslu přihlašovací či platební údaje.

Čtěte a sdílejte Cyberblog, kde vám přinášíme veškeré informace o aktuálních hrozbách a podvodných technikách!

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Foto: Unsplash

0 Comments
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Pozor na další vlnu phisningových zpráv. Tváří se jako nabídka příspěvku na energie od MPSV