Pozor na podvodný web imitující e-shop Alza

by | Lis 23, 2022 | Aktuální hrozby, Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Internetový obchod Alza.cz upozorňuje své zákazníky na podvodnou stránku, která zneužívá jméno firmy a v kombinaci s právě probíhající akcí Black Friday.

Tato podvodná stránka přitom nemá se společností Alza.cz a.s. nic společného. Veškeré oficiální akce e-shopu probíhají výhradně na adrese https://www.alza.cz – přičemž zmíněná akce Black Friday na e-shopu zahrnuje tisíce produktů, nikoliv pouze plenky.

„Téměř každý rok čelíme během vánoční sezony phishingovým útokům, které zneužívají dobré jméno naší společnosti. Jedná se například o podvodné příspěvky na sociálních sítích informující o „velmi výhodných slevách“ například na žádané nejnovější modely mobilních telefonů nebo SMS s informací o nevyzvednuté výhře od našeho e-shopu,“ říká mluvčí české internetové jedničky Daniela Chovancová pro server E15.cz.

Podvodnou stránku lze rozpoznat podle odlišné domény která imituje adresu našeho Alza.cz:

Zdroj: Alza.cz

Jedná se přitom o poměrně zdařilou imitaci, která ale vykazuje typické varovné znaky internetových podvodů:

  • Nesprávná adresa
  • Časový nátlak formou odpočtu
  • Jazykové chyby nebo vícejazyčné nadpisy

Zdroj: Alza.cz

Při bližším pohledu je možné odhalit další nesrovnalosti:

  • Stránka nabízí pouze sortiment dětských plen a chybí veškeré další produktové kategorie.
  • Při prokliknutí na jednotlivé produkty se okamžitě zobrazí okno pro zadání osobních údajů.

Zdroj: Alza.cz

  • Na e-shopu Alza.cz se vždy zobrazuje podrobný popis zboží se všemi jeho parametry.
  • Alza vždy dává před dokončením objednávky zákazníkům na výběr způsob dopravy a platby.

Zdroj: Alza.cz


S blížícími se vánočními svátky bude jistě podobných pokusů o podvod přibývat. A to nejen ve smyslu podvodných e-shopů, ale také např. falešných oznámení doručovacích společností. Dávejte pozor a čtěte Cyberblog, ať Vám nic neuteče!

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: Alza.cz, E15


Foto: Pixabay

0 Comments
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.