Randíte online? Dávejte pozor, váš příští partner by ve skutečnosti mohl být ChatGPT

by | Lis 14, 2023 | Aktuální hrozby, Bezpečná domácnost, Nejnovější | 0 comments

Výzkumníci společnosti Avast odhalili podvod s milostnými vztahy, který využívá službu ChatGPT ke zvýšení věrohodnosti svých online seznamovacích konverzací.

Ach, svět online randění! Kde jinde můžete najít potenciální spřízněnou duši, zatímco se válíte v pyžamu? Ale oblast online seznamování, kdysi jednoduchý prostor, se stala složitou sítí podvodů: Avast odhalil nástroj, který rafinovaně vytváří klamavé profily na mnoha seznamovacích platformách.

Nejde však jen o falešné profily; tento nástroj se dokáže zapojit do konverzace s nic netušícími jedinci, obejít bezpečnostní opatření a chytře skrýt své online aktivity. Ještě více pak znepokojuje, že k vytváření děsivě autenticky znějících konverzací používá nástroj ChatGPT. Vzhledem k tomu, že se tento nástroj spoléhá na tuto technologii, mu výzkumníci Avast dali přezdívku “Love-GPT”.

Seznamte se s Love-GPT: Okouzlující člověk digitálního věku

Tento nástroj existuje již více než deset let, ale teprve před několika měsíci do něj byla integrována technologie OpenAI. Tato nová integrace posunula možnosti nástroje na novou úroveň a dala Love-GPT hlas, který působí autenticky. Dokáže diskutovat o vašich oblíbených filmech, vcítit se do vašich každodenních problémů a dokonce sdílet fiktivní vzpomínky, které vás chytnou za srdce. Nejenže napodobuje lidskou interakci, ale vytváří ji a tvoří konverzace tak opravdové, že by se i ti nejnáročnější z nás mohli nechat oklamat.

Mnoho tváří Love-GPT

Love-GPT je chameleonem seznamovacího světa – od Tinderu po OkCupid. V jednu chvíli je to vášnivý básník na Bumble a vzápětí nadšenec do cestování na Zoosku. Jeho přizpůsobivost je chvályhodná, ale také nejzrádnější vlastnost.

Takže i když se možná budete smát vtipné výměně názorů, nezapomeňte být vždy trochu podezřívaví. A kdo ví, kde se díky síle umělé inteligence objeví příště? Dnes jsou to seznamovací aplikace, zítra to může být online knižní klub, do kterého jste se právě přihlásili. Toto je seznam služeb, které se podle informací Avastu staly terčem útoku Love-GPT, seřazený podle abecedy:

 • Ashley Madison
 • Badoo
 • Bumble
 • Craigslist
 • DuyenSo
 • Facebook Dating
 • vn
 • MeetMe
 • OkCupid
 • Plenty of Fish (POF)
 • Tagged
 • Tinder
 • Zoosk

Střežení Vašeho digitálního srdce

I když je technologická zdatnost služby Love-GPT nepochybně působivá, je nutné přistupovat k online seznamování obezřetně. Zde je několik ochranných opatření, která je třeba zvážit:

 • Důvěřuj, ale prověřuj: Pokud vám konverzace připadá příliš dokonalá nebo profil příliš uhlazená, zkuste si o svém protějšku něco zjistit. Krátkým zpětným vyhledáním obrázku zjistíte, zda není profilový obrázek vypůjčený odjinud.
 • Buďte ostražití: Boti jako Love-GPT se vyžívají v naší touze po vztahu. Dávejte si pozor na profily, které se zdají být příliš dychtivé sdílet osobní příběhy nebo žádají o osobní informace.
 • Upřednostněte bezpečnost: Nikdy nesdělujte osobní údaje, jako je adresa bydliště, pracoviště nebo finanční informace někomu, s kým jste se právě seznámili online. Bez ohledu na to, jak upřímně působí.

Digitální prostředí se neustále vyvíjí a s tím, jak se nástroje jako Love-GPT stávají sofistikovanějšími, se hranice mezi realitou a podvodem bude i nadále stírat. Pokud však zůstaneme informovaní a ostražití, můžeme se ve světě online seznamování pohybovat bezpečně. Nezapomeňte, že skutečný lidský vztah je nenahraditelný a žádný chatbot – bez ohledu na to, jak je pokročilý – nedokáže skutečně napodobit hloubku lidských emocí.

 

Jakub Drábek, redakce Cyberblog
Zdroj: Avast
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Randíte online? Dávejte pozor, váš příští partner by ve skutečnosti mohl být ChatGPT