Avast: Weby na redakčních systémech WordPress a Joomla se šíří škodlivá kampaň FakeUpdate

by | Dub 11, 2022 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Více než 16 500 webových stránek, které běží na redakčních systémech WordPress a Joomla, je infikováno škodlivým systémem řízení provozu (tzv. traffic direction system TDS).

Tento škodlivý systém slouží jako brána pro doručování malwarových útoků, konkrétně se přes něj v tuto chvíli šíří kampaň FakeUpdate (známá také jako SocGholish). Systém objevili analytici Avastu a pojmenovali ho Parrot TDS.

„Jediné, co mají napadené stránky společné, je to, že je hostuje server WordPress nebo v některých případech Joomla. Máme proto podezření, že útočníci k infikování stránek zneužili slabé přihlašovací údaje,” vysvětluje analytik hrozeb Avastu Pavel Novák.

Běžící kampaň FakeUpdate mění vzhled infikovaných webů na phishingovou stránku, která vyzývá uživatele k aktualizaci prohlížeče. Spuštěním aktualizačního souboru si však uživatel nevědomky stáhne nástroj pro vzdálený přístup (RAT), který útočníkům poskytne plný přístup k jeho zařízení. Jen v Česku Avast před touto kampaní během března ochránil více než čtyři tisíce uživatelů. Na Slovensku pak více než jeden tisíc.

Detailní analýzu Parrot TDS a tipy, jak mohou provozovatelé své servery lépe zabezpečit, najdete na blogu Avast Decoded: https://decoded.avast.io/janrubin/parrot-tds-takes-over-web-servers-and-threatens-millions/

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: Avast


Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Avast: Weby na redakčních systémech WordPress a Joomla se šíří škodlivá kampaň FakeUpdate