
Česká televize pod palbou hackerů

“Dnes startuje olympiáda. A to je pravděpodobně i důvod, proč naše weby čelí vskutku masivnímu DDoS útoku. Děláme, co můžeme, ale prosíme o shovívavost,” uvedla ČT v pátek 4.2. 2022 dopoledne na oficiálním twitterovém účtu.
Kvůli zahlcení nefungovala domovská stránka České televize , chybu hlásily i stránky iVysílání a živého vysílání. Mimo provoz byla i služba HbbTV nebo mobilní aplikace. Naopak na web ČT24 se dalo dostat.
“V sobotu jsme čelili asi dvouhodinovému výpadku, který pravděpodobně s tímto dnešním masivním útokem souvisel. Původce není jednoduché zjistit, může se jednat o tisíce zdrojů po celém světě, které nás takto zahlcují,” dodala Blinková.
Před kybernetickými útoky na cíle v ČR varoval na konci ledna Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Dával je do spojitosti se situací na Ukrajině. V případě médií je podle úřadu vyšší pravděpodobnost právě DDoS útoků. Při útoku DDoS (distributed denial-of-service) se hackeři snaží zaplavit síť neobvykle vysokým objemem datového provozu s cílem ochromit ji, aby nezvládla rozsah požadovaných dat.
“Pokud je nějaká webová služba nadměrně vytížená, stačí výrazně menší úsilí k tomu, aby byla pomocí DDoS útoku vyřazena nebo omezena. V tomto případě ale nemáme dostatečné informace k tomu, abychom mohli s určitostí popsat pozadí incidentu. Zároveň zde není zcela jasná motivace případného útočníka, která zpravidla bývá konkurenční boj nebo poškození reputace,” uvedl technický ředitel bezpečnostní firmy Eset Miroslav Dvořák.
Víte jak probíhá DDoS útok a jak jej rozpoznat? Přečtěte si více informací o této časté technice kybernetických útočníků v našem článku ZDE.
Autor: Michael Fanta, šéfredaktor
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

0 Comments