Českými e-maily se šíří spam obsahující malware Agent Tesla

by | Bře 13, 2024 | Aktuální hrozby, Bezpečná domácnost, Bezpečná firma, Cybernews, Nejnovější | 0 comments

Avast varuje před novou vlnou masivně šířených nevyžádaných e-mailů, které obsahují škodlivý malware Agent Tesla. Ten krade krade hlavně hesla a přístupy z webových prohlížečů. Zmiňované e-maily jsou zřetelně cílené na české uživatele, psané dobrou češtinou a zneužívají znaky existujících firem.

Výzkumníci Avastu zaznamenali kampaň, která se už přes dva týdny masivněji šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů zdánlivě od českých firem, typicky s objednávkou či fakturou. V první vlně kampaně šlo o dvacetkrát vyšší počet incidentů oproti průměru a v druhé vlně pak osmkrát vyšší. Nevyžádané e-maily zřetelně cílí na české uživatele, jsou psané dobrou češtinou a zneužívají loga, kontakty i hlavičky e-mailů existujících firem, takže se mohou tvářit legitimně. Oběti pak mohou v každodenním shonu vcelku snadno kliknout na přílohu se skrytou příponou .exe, ukrývající vícefázový dropper, tedy nástroj, který do zařízení nasadí malware jménem Agent Tesla. Tento tzv. stealer pak krade hlavně hesla a přístupy z webových prohlížečů.

Agent Tesla není žádná novinka, uživatele sužuje již několik let. Před Vánoci výzkumníci Avastu v globálním měřítku pozorovali sestupnou tendenci (o 25 %) a opětovný vzestup pak probíhá od poloviny ledna, kdy se až dosud počet incidentů zvedl o více jak 20 %. Od začátku roku je pak nejpostiženější oblastí střední a jižní Evropa.

Zdroj: GenDigital

Zdroj: GenDigital

 

Lukáš Zitka, redakce Cyberblog, Zdroj: Avast, GenDigital Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.