Firmy Google, Amazon a Cloudflare čelily obrovskému kybernetickému útoku

by | Říj 17, 2023 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Americké internetové společnosti Google, Amazon a Cloudflare uvedly, že přečkaly největší známý útok na dostupnost služeb, tzv. denial of service (DoS), na internetu a varují před novou technikou, která by snadno mohla způsobit rozsáhlé narušení. Všechny tři firmy informovaly, že útok začal koncem srpna. Google dodal, že útok stále pokračuje, uvedla agentura Reuters.

Google, který patří skupině Alphabet, na svém blogu napsal, že jeho cloudové služby odvrátily lavinu nežádoucího škodlivého provozu v síti, která byla více než sedmkrát větší než předchozí rekordní útok zmařený loni. Firma zabývající se ochranou internetu Cloudflare oznámila, že útok byl třikrát větší než jakýkoli předchozí útok, který zaznamenala. Divize webových služeb společnosti Amazon.com dodala, že ji postihl nový typ distribuovaného odepření služby (DDos).

Útok DoS, neboli odepření služby, patří k nejzákladnějším formám webových útoků. Funguje tak, že cílové servery jednoduše zahltí velkým množstvím požadavků na data. Má za cíl vyčerpat nebo omezit dostupnost služeb, systémů nebo sítí, čímž brání oprávněným uživatelům využívat provoz webů.

S rozvojem internetového světa se zvýšila i síla útoků DoS. Některé z nich mohou generovat miliony falešných požadavků za sekundu. Nedávné útoky zaměřené na Google, Cloudflare a Amazon byly schopné generovat stovky milionů požadavků za sekundu.

Google ve svém příspěvku na blogu uvedl, že pouhé dvě minuty jednoho takového útoku vygenerovaly více požadavků, než je celkový počet zobrazení článků hlášených internetovou encyklopedií Wikipedií za celý měsíc září 2023. Cloudflare dodala, že útok byl takového rozsahu, jaký nebyl dosud zaznamenán.

Všechny tři společnosti uvedly, že obrovské útoky umožnila slabina v protokolu HTTP/2, novější verze síťového protokolu HTTP, který je základem celosvětové webové sítě WWW. Tato slabina činí servery obzvláště zranitelné vůči podvodným požadavkům. Firmy vyzvaly společnosti, aby aktualizovaly své webové servery a zajistily, že nebudou nadále zranitelné.

Žádná ze tří společností neuvedla, kdo je za útoky DoS zodpovědný. Zodpovědnost za útoky bývá obvykle velmi obtížné určit.

Pokud jsou útoky DoS chytře cílené a nepodaří se jim úspěšně čelit, mohou způsobit rozsáhlé poruchy. V roce 2016 útok škodlivým softwarem Mirai zasáhl službu doménových jmen Dyn a narušil chod řady významných internetových stránek.

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: ČTK
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Firmy Google, Amazon a Cloudflare čelily obrovskému kybernetickému útoku