Kybernetické útoky pohledem NÚKIB (prosinec 2022): Kyberkriminalita se stává běžně nabízenou službou

by | Led 10, 2023 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Počet kybernetických incidentů se během prosince 2022 pohyboval na podprůměrných hodnotách. Klesla také jejich závažnost, kdy za tento měsíc nebyl evidován významný ani velmi významný incident. NÚKIB v prosinci zároveň evidoval incident, při němž byl využit malware, který je poskytován jako služba (tzv. malware-as-a-service).

Shrnutí za prosinec 2022

  • Počet evidovaných kybernetických incidentů v prosinci oproti předešlému měsíci klesl a pohyboval se na podprůměrných hodnotách. Klesla také závažnost evidovaných incidentů. Prosinec se stal jediným měsícem roku 2022, kdy nebyl evidován významný ani velmi významný kybernetický incident.
  • V prosinci opět převažovaly incidenty, které hlásily povinné osoby dle Zákona o kybernetické bezpečnosti. Oběťmi se staly subjekty ze sektorů veřejné správy, zdravotnictví, digitálních služeb a energetiky. Nejpočetnějším typem incidentu se poprvé za rok 2022 stala kategorie škodlivý kód.
  • Vzhledem k relativně častému zneužívání vzdáleného přístupu útočníky jako vstupního vektoru v rámci kybernetických útoků se v tomto reportu zaměřujeme na techniku T1133: External Remote Services.
  • V kapitole věnující se trendům jsme se tentokrát zaměřili na kyberkriminalitu jako službu (tzv. cybercrime-as-a-service). Jedná se o model, v rámci kterého kyberkriminální aktéři nabízejí za úplatu nástroje a služby určené pro provádění kybernetických útoků.
Počet kybernetických bezpečnostních incidentů nahlášených NÚKIB

Prosinec se podobně jako listopad vyznačoval poklesem kybernetických bezpečnostních incidentů. V závěru roku se tak počet incidentů dostal na podprůměrné hodnoty, přičemž prosinec se dokonce stal měsícem s třetím nejnižším počtem incidentů za rok 2022.

Zdroj: NÚKIB

Závažnost řešených kybernetických incidentů

Konec roku se vyznačoval poklesem závažnosti kybernetických incidentů. Prosinec se stal jediným měsícem roku 2022, kdy nebyl evidován významný ani velmi významný kybernetický incident.

Zdroj: NÚKIB

Zaměřeno na trend: Kyberkriminalita jako služba

NÚKIB v prosinci evidoval incident, při němž byl využit malware, který je poskytován jako služba (tzv. malware-as-a-service). Tento incident tak odpovídá trendu, kdy různí kyberkriminální aktéři nabízejí za úplatu nástroje a služby v rámci tzv. cybercrime-as-a-service modelu. Ačkoli v současnosti bývá hojně diskutován především v kontextu ransomwaru, jedná se o model, v rámci kterého je možné zakoupení celé řady nástrojů i služeb. Ty mohou zahrnovat nejen ransomware, ale také jiné druhy malwaru, přístupy do již kompromitovaných systémů, komplexní služby pro phishingové kampaně či služby pro provádění vishingu.

Zdroj: NÚKIB

Cybercrime-as-a-service je tedy obchodním modelem, který umožňuje prakticky komukoliv sdostatečnými finančními prostředky využívání nástrojů či služeb kprovádění kybernetických útoků. Škodlivá kybernetická činnost se tak stává stále dostupnější, a to i pro relativně nezkušené útočníky. Vzhledem k narůstající popularitě tohoto modelu, která s sebou přináší velké zisky, roste také konkurence, což zpětně vede k širší nabídce produktů, ale i ke snižování ceny. To pak následně činí poskytované služby a nástroje dostupnější širšímu okruhu potenciálních zájemců.

V řadě případů prospívá tento model také zkušenějším škodlivým aktérům, kteří mohou nabízený malware, ransomware či jiné nástroje zakomponovávat do svých toolsetů a využívat jej v rámci sofistikovanějších útoků či celých kampaní.

 


 

Celá zpráva NÚKIB je dostupná ZDE.

Michael Fanta, redakce Cyberblog

Zdroj: NÚKIB

Foto: Pixabay

-
0 Comments
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Kybernetické útoky pohledem NÚKIB (prosinec 2022): Kyberkriminalita se stává běžně nabízenou službou