Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.
Kybernetické útoky pohledem NÚKIB (prosinec 2022): Kyberkriminalita se stává běžně nabízenou službou
Shrnutí za prosinec 2022
- Počet evidovaných kybernetických incidentů v prosinci oproti předešlému měsíci klesl a pohyboval se na podprůměrných hodnotách. Klesla také závažnost evidovaných incidentů. Prosinec se stal jediným měsícem roku 2022, kdy nebyl evidován významný ani velmi významný kybernetický incident.
- V prosinci opět převažovaly incidenty, které hlásily povinné osoby dle Zákona o kybernetické bezpečnosti. Oběťmi se staly subjekty ze sektorů veřejné správy, zdravotnictví, digitálních služeb a energetiky. Nejpočetnějším typem incidentu se poprvé za rok 2022 stala kategorie škodlivý kód.
- Vzhledem k relativně častému zneužívání vzdáleného přístupu útočníky jako vstupního vektoru v rámci kybernetických útoků se v tomto reportu zaměřujeme na techniku T1133: External Remote Services.
- V kapitole věnující se trendům jsme se tentokrát zaměřili na kyberkriminalitu jako službu (tzv. cybercrime-as-a-service). Jedná se o model, v rámci kterého kyberkriminální aktéři nabízejí za úplatu nástroje a služby určené pro provádění kybernetických útoků.
Počet kybernetických bezpečnostních incidentů nahlášených NÚKIB
Prosinec se podobně jako listopad vyznačoval poklesem kybernetických bezpečnostních incidentů. V závěru roku se tak počet incidentů dostal na podprůměrné hodnoty, přičemž prosinec se dokonce stal měsícem s třetím nejnižším počtem incidentů za rok 2022.
Zdroj: NÚKIB
Závažnost řešených kybernetických incidentů
Konec roku se vyznačoval poklesem závažnosti kybernetických incidentů. Prosinec se stal jediným měsícem roku 2022, kdy nebyl evidován významný ani velmi významný kybernetický incident.
Zdroj: NÚKIB
Zaměřeno na trend: Kyberkriminalita jako služba
NÚKIB v prosinci evidoval incident, při němž byl využit malware, který je poskytován jako služba (tzv. malware-as-a-service). Tento incident tak odpovídá trendu, kdy různí kyberkriminální aktéři nabízejí za úplatu nástroje a služby v rámci tzv. cybercrime-as-a-service modelu. Ačkoli v současnosti bývá hojně diskutován především v kontextu ransomwaru, jedná se o model, v rámci kterého je možné zakoupení celé řady nástrojů i služeb. Ty mohou zahrnovat nejen ransomware, ale také jiné druhy malwaru, přístupy do již kompromitovaných systémů, komplexní služby pro phishingové kampaně či služby pro provádění vishingu.
Zdroj: NÚKIB
Cybercrime-as-a-service je tedy obchodním modelem, který umožňuje prakticky komukoliv sdostatečnými finančními prostředky využívání nástrojů či služeb kprovádění kybernetických útoků. Škodlivá kybernetická činnost se tak stává stále dostupnější, a to i pro relativně nezkušené útočníky. Vzhledem k narůstající popularitě tohoto modelu, která s sebou přináší velké zisky, roste také konkurence, což zpětně vede k širší nabídce produktů, ale i ke snižování ceny. To pak následně činí poskytované služby a nástroje dostupnější širšímu okruhu potenciálních zájemců.
V řadě případů prospívá tento model také zkušenějším škodlivým aktérům, kteří mohou nabízený malware, ransomware či jiné nástroje zakomponovávat do svých toolsetů a využívat jej v rámci sofistikovanějších útoků či celých kampaní.
Celá zpráva NÚKIB je dostupná ZDE.
Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: NÚKIB
Foto: Pixabay
Malware Anatsa pro Android se dočkal přes 150 000 stažení přes Google Play
Bankovní trojský kůň Anatsa se zaměřuje na uživatele v Evropě a infikuje zařízení se systémem Android prostřednictvím malwarových dropperů umístěných na Google Play.
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?
S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí
Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.
4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA
Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.
Jak být anonymnější online
Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.
Nejhorší hacky roku 2023
Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.
0 Comments