Masivní DDoS útok dosáhl rekordní frekvence 71 milionů požadavků za sekundu

by | Úno 23, 2023 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Společnost Cloudflare, která se zabývá expertízou webové infrastruktury, na začátku února letošního roku oznámila, že se jí podařilo zmařit velmi rozsáhlý útok typu DDoS (distributed denial-of-service). Útok přitom dosáhl rekordní frekvence přes 71 milionů požadavků za sekundu (RPS).

„Většina útoků dosáhla vrcholu v rozmezí 50-70 milionů požadavků za sekundu (RPS), přičemž největší přesáhl 71 milionů,“ uvedla společnost a označila tento pokus za “hypervolumetrický” útok typu DDoS. Jedná se také o doposud největší zaznamenaný útok typu HTTP DDoS, který je o více než 35 % vyšší než předchozí rozsáhlý útok DDoS s frekvencí okolo 46 milionů RPS, jež zaregistroval Google Cloud v červnu 2022.

Společnost Cloudflare dále uvedla, že útoky pocházely z botnetu zahrnujícího více než 30 000 IP adres, náležících celé řadě poskytovatelů cloudových služeb. Cílem hackerů se tentokrát staly webové stránky patřící populárnímu poskytovateli počítačových her, dále společnost zabývající se obchodem s kryptoměnami, poskytovatelé hostingu nebo také platformy cloud computingu.

Útoky DDoS tohoto typu jsou navrženy tak, aby na cílovou webovou stránku vyslaly doslova tsunami požadavků http. Jde přitom obvykle o řádově mnohonásobně vyšší počet požadavků, než jaký je webová stránka schopna kapacitně zvládnout. Cíl je jednoduchý, stránku záplavou požadavků přetížit a tím ji také znepřístupnit.  „Při takto vysokém množství požadavků zkrátka není daný server webové stránky schopen pojmout veškeré příchozí požadavky útoku, a to ještě v kombinaci s běžnými požadavky standardních uživatelů. Běžní návštěvníci napadené stránky útok pocítí jako zpoždění načítání webových stránek, timeouty a nakonec se nebudou moci k požadované webové stránce vůbec připojit”, vysvětluje společnost Cloudflare.

Zvyšující se síla kybernetických útoků přichází přirozeně ruku v ruce s velikostí, sofistikovaností a sílící četností útoků DDoS, přičemž analytici Cloudflare dále během posledního čtvrtletí roku 2022 zaznamenali meziroční nárůst útoků typu HTTP DDoS o 79 %. Navíc, počet volumetrických útoků trvajících déle než tři hodiny vzrostl o 87 % ve srovnání s předchozím tříměsíčním obdobím.

Útoky DDoS se také ukazují být stále lukrativnějším prostředkem pro zločinecké aktéry, kteří získávají nezákonné příjmy tím, že od svých obětí požadují výkupné – obvykle ve formě kryptoměn. Mezi hlavní často napadaná odvětví patří zejména letectví, vzdělávání, herní průmysl, pohostinství nebo telekomunikace. Mezi nejčastěji napadanými zeměmi během čtvrtého kvartálu 2022 pak můžeme najít např. Litvu, Finsko, Singapur, Tchaj-wan, Belgii, Kostariku, Spojené arabské emiráty, Jižní Koreu, Turecko, Gruzii, Belize nebo San Marino.

 

Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: The Hacker News
Foto: DeepAI
0 Comments
Submit a Comment
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Masivní DDoS útok dosáhl rekordní frekvence 71 milionů požadavků za sekundu