Na internet unikla data 65.000 institucí a firem, včetně českých

by | Říj 31, 2022 | Bezpečná firma, Nejnovější | 0 comments

Na internet v nedávné době unikla data 65.000 firem a institucí včetně dat organizací z Česka. Za incidentem stojí špatně nastavený server Azure Blob spravovaný společností Microsoft, informovaly v tiskové zprávě zaslané ČTK antivirové společnosti SOCRadar a Xevos.

Únik se podle tiskové zprávy měl pravděpodobně týkat ministerstva vnitra, ministerstva financí, největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP, T-Mobilu nebo České spořitelny. Firma Microsoft následně uvedla, že nedošlo k úniku přihlašovacích údajů uživatelů ani duševního vlastnictví. Také podle vyjádření České spořitelny a T-Mobile nedošlo k žádnému úniku dat klientů. Ministerstvo financí na twitteru uvedlo, že došlo k minimálnímu úniku dat týkajících se resortu, které však nejsou citlivé a jsou již neplatné.

Mezi potenciálně uniklými daty podle sdělení SOCRadar a Xevos mohly být například uživatelské informace, obchodní informace či dokumenty. Naopak zřejmě neobsahovaly data klientů dotčených firem a institucí. Hackeři však mohou podle tiskové zprávy získaná data zneužít k cíleným útokům, ve kterých citlivé údaje využijí. Zároveň je mohou prodat dál na darknetu.

“Naše vyšetřování ukázalo, že přihlašovací údaje uživatelů ani duševní vlastnictví nebyly součástí této události. Dotčené zákazníky jsme s vysokou mírou jistoty identifikovali. Použitý komunikační kanál Centrum zpráv (Message Center) je zaručená, soukromá a bezpečná forma komunikace. Přesto prosíme zákazníky, aby svá oznámení Centra zpráv zkontrolovali a zjistili, zda je společnost Microsoft nekontaktovala. Předtím, než zákazníky informujeme, data a informace striktně ověřujeme. S dotčenými zákazníky jsme poté v úzkém kontaktu a poskytujeme jim další informace,” řekla večer ČTK mluvčí Microsoftu ČR Karolína Kříženecká.

K úniku dat došlo podle tiskové zprávy společností SOCRadar a Xevos při přenastavení konfigurace jednoho ze vzdálených serverů provozovaných společností Microsoft. Experti z bezpečnostní komunity upozornili, že data mohla být zveřejněná několik týdnů až měsíců. Dotčené firmy a subjekty kontaktoval Microsoft napřímo pomocí interního systému. Mnoho oznámení tak mohlo zůstat nepřečtených.

“Zveřejnění údajů způsobilo problémy firmám a institucím po celém světě. Správci sítě by měli kontaktovat Microsoft, aby zjistili, zda se jich únik dat také týká a aby provedli potřebné kroky k tomu, aby data dále nebyla veřejně přístupná,“ uvedl Adam Koudela z Xevosu.

Podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého nedošlo k absolutně žádnému úniku dat klientů České spořitelny. “Naše datové systémy jsou maximálně zabezpečené proti externím hackerským útokům a za více než dvě desetiletí existence digitálního bankovnictví nedošlo k žádnému úniku citlivých dat našich klientů,” reagoval dnes pro ČTK. “V současné chvíli neevidujeme žádné indicie, které by jakkoli naznačovaly ohrožení dat našich zákazníků. Situaci monitorujeme a úzce spolupracujeme s Deutsche Telekom a Microsoftem,” dodal ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti T-Mobilu Martin Orgoník.

Ministerstvo financí na twitteru uvedlo, že bylo obchodním partnerem Microsoft informováno o minimálním úniku dat týkajících se resortu. “Jednalo se o veřejné informace, které nejsou citlivé a jsou již neplatné. Fungovaní úřadu není nijak ohroženo a resort přijal nápravná opatření k minimalizaci možných dopadů,” uvedl úřad.

Krádeže a obchod s odcizenými citlivými údaji jsou podle šéfa IT společnosti Creative Dock Marka Krejzy jednou z nejčastějších a také nejvýdělečnějších činností v rámci kybernetické kriminality. “Obliba těchto typů trestné činnosti poukazuje na nízký stupeň zabezpečení, který některé i poměrně velké a důležité firmy mají,” řekl ČTK.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: ČTK


Foto: Unsplash

0 Comments
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.