
Výdaje na kybernetickou bezpečnost rostou, stejně tak ale počet útoků

Navzdory rostoucí pozornosti i navyšujícím se rozpočtům na kybernetickou bezpečnost v posledních letech jsou nicméně útoky stále častější a závažnější. Ačkoli jsou aktéři hrozeb stále sofistikovanější a organizovanější, je to jen jeden dílek do skládačky, který určuje, proč kybernetická kriminalita stále roste a co mohou organizace udělat pro to, aby zůstaly v bezpečí.
Vyšší investice automaticky neznamenají lepší bezpečnost
Je až příliš naivní předpokládat, že univerzálním řešením problému kybernetické bezpečnosti jsou pouze peníze. Najmout více bezpečnostních expertů anebo investovat do dalších nástrojů a technologií totiž bohužel nestačí.
Za prvé, zkušených kybernetických odborníků je nedostatek. Organizace (ISC)2 odhaduje, že na celém světě je 3,4 milionu neobsazených pozic v kybernetickém průmyslu (jen mezi roky 2020 až 2021 se jedná o nárůst o 26 %). Navíc, téměř 70 % pracovníků v oblasti kybernetické bezpečnosti má pocit, že jejich organizace nemá pro tuto oblast dostatek dalších zaměstnanců. Jinak řečeno, i kdyby daná organizace disponovala dostatkem financí pro menší armádu IT bezpečnostních odborníků, najít je na trhu práce nebo přetáhnout z jiných odvětví je zcela odlišní disciplína.
Údaje z posledních několika let navíc ukazují, že organizace každoročně investují do kybernetické bezpečnosti stále více. Společnost Gartner předpovídá, že celosvětové výdaje na bezpečnost a řízení rizik vzrostou během roku 2023 o více než 11 %, tedy na 188 miliard dolarů z pouhých 158 miliard v roce 2021. Tento trend by měl pokračovat i nadále a celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost by měly podle prognóz stoupat o 11 % každý rok až do roku 2026 a dosáhnout celkové výše 267,3 miliardy dolarů.
Útoky jsou stále častější…a nákladnější
Není žádným tajemstvím, že kyberkriminalita představuje vážný problém. Otázkou je pouze jak moc velký. Podle některých údajů byl počet kybernetických útoků v roce 2022 globálně o 38 % vyšší než v roce předchozím, což navíc následuje údajný 50 % meziroční nárůst mezi roky 2020 až 2021.
I když ne všechny tyto útoky jsou cílené nebo příliš sofistikované, tyto kobercové nálety útočníků zvyšují pravděpodobnost, že klidně pouze jeden z nich zůstane neodhalen. A jak víme, stačí pouze jeden úspěšný pokus, aby organizace čelila vážným nákladům nebo nenávratnému poškození pověsti. Organizace zároveň příliš často reagují na kybernetické incidenty až poté, co je útok v pokročilé fázi, přičemž mají jen velmi málo vodítek k tomu, jak k narušení došlo a o co mohli hackeři usilovat. Bezpečnostní týmy se tak snaží nejprve dohnat určitý náskok, což zpomaluje veškeré procesy, reakce a případnou obnovu škod.
Bohužel, s tím jak se prodlužuje doba potřebná k návratu k běžnému provozu, rostou i celkové náklady na každý incident. Podle zprávy IBM Cost of a Data Breach z roku 2022 trvá organizaci průměrné neuvěřitelných 277 dní, než závažné narušení plně identifikuje a zvládne odstranit. Průměrné náklady na tyto závažné incidenty bezpečnosti pak dosahují na částku 4,35 milionu dolarů, což je dostatečně vysoké číslo na to, aby pro mnoho malých a středních podniků představovalo existenční riziko. Dokonce i pro větší podniky není tato částka zanedbatelná. Právě proto je zapotřebí určitého strategického vývoje v oblasti IT bezpečnosti, který by organizacím poskytl schopnost lépe předvídat příchozí hrozby, zavádět preventivní strategie a zlepšit agilitu, aby bylo možné hrozby co nejrychleji odhalit a eliminovat.
Cestou k lepší bezpečnosti jsou správné informace
S kybernetickými útoky se dříve nebo později bez výjimky setká každá organizace, která operuje v digitálním prostředí. Nejúčinnějším přístupem je útok co nejdříve identifikovat a reagovat na něj. Čím dříve je hrozba odhalena a eliminována, tím menší je pravděpodobnost, že útok bude úspěšný a způsobí organizaci škody.
Otázka tedy zní: Jak mohou organizace minimalizovat dobu potřebnou k odhalení a eliminaci hrozby? Za jeden z možných receptů lze bezpochyby označit pravidelnou informovanost a úderné zpravodajství, které by celkově zlepšilo přehled o aktuálních rizikách. Navzdory výše uvedeným obrovským finančním ztrátám se totiž pohříchu o problematice kybernetické bezpečnosti stále málo mluví a píše. Zpravodajství o kyberbezpečnosti proto musí být pravidelné, akční a úderné. Důležitá je zde relevance a přesnost uvedených informací (např. konkrétní zranitelnosti v rámci konkrétních aplikací či kódů), včetně návodu jak danému riziku předejít, či nedostatek spolehlivě opravit.
A proto je tu Cyberblog. Čtěte nás, ať vám žádná důležitá zpráva neuteče!
Zdroj: The Hacker News
Foto: Unsplash

0 Comments