Majitelé Trezoru – Pozor na phishingové maily!

by | Dub 5, 2022 | Aktuální hrozby, Blockchain & Kryptoměny, Nejnovější | 0 comments

Trezor (hardwarová kryptoměnová peněženka od české společnosti SatoshiLabs) na svém Twitterovém účtu informoval o vlně podvodných phishingových emailů.

Napaden byl zřejmě systém MailChimp (on-line služba umožňující uživatelům rozesílat newslettery nebo hromadné emaily), kdy cílem útoku bylo získat emailové databáze společností podnikajících v oblasti kryptoměn.

Obsah pshishingového mailu obsahoval výzvu uživatelům Trezoru k instalaci softwaru, který by mohl závažně ohrozit bezpečné užívání hardwarové peněženky a tím pádem také bezpečnost uložených kryptoměn. Autoři mailu si dali záležet a vytvořili poměrně věrohodný vzhled oficiální domény Trezoru.

Jak útok vypadá?

Po kliknutí na odkaz v podvodném e-mailu budete přesměrováni na stažení aplikace Trezor Suite, která vás požádá o připojení peněženky a zadání vašeho seedu. Po zadání seedu do aplikace dojde ke kompromitaci a vaše finanční prostředky budou okamžitě převedeny do peněženky útočníků. Tento phishingový útok je výjimečný svou propracovaností a byl zjevně naplánován do posledních drobných detailů.

Podvodná aplikace je klonovanou verzí aplikace Trezor Suite s velmi realistickými funkcemi a obsahovala také webovou verzi aplikace. Aby byl tento útok úspěšný, museli uživatelé nainstalovat škodlivý software do svých zařízení, přičemž v tomto okamžiku měl jejich operační systém identifikovat, že software pochází z neznámého zdroje. Toto varování by neignorujte, veškerý oficiální software je digitálně podepsán společností SatoshiLabs.

Co dělat v případě že jsem naletěl/a?

Jediný důvod proč se obávat o své prostředky je v případě, že jste již zadali svůj seed do škodlivé aplikace. Bez výslovného zadání seedu do počítače nemůže být vaše zařízení tímto útokem ohroženo ani ovlivněno. Nikdy nikam nezadávejte svůj seed, pokud vám to zařízení Trezor neřekne! Pokud jste svůj seed této škodlivé aplikace zadali, okamžitě přesuňte svá aktiva na nově vygenerovaný seed. Pokud jste na odkaz klikli, ale svůj seed nezadali, vaše prostředky nebudou ohroženy.

V případě, že jste tento podvodný e-mail doposud neobdrželi, stále existuje riziko že vaše e-mailová adresa unikla. Zůstaňte raději ostražití pro případ že se objeví další phishingová vlna. Kompromitované e-mailové adresy mohou být v budoucnu opět terčem útoku, proto nahlaste každý nový pokus o phishing přímo na adresu security@trezor.io.

V SatoshiLabs se nyní snaží zjistit jaké emailové adresy byly ukradeny a zároveň oznámili, že nebudou se svými zákazníky a majiteli Trezorů v této chvíli komunikovat prostřednictvím newsletterů dokud se situace nevyřeší.

Neotevírejte prozatím raději žádné emaily které se tváří jako běžné Trezor zprávy a newslettery, dokud SatoshiLabs nepotvrdí že je vše v pořádku. Zároveň platí rada používat anonymní emaily pro jakoukoliv aktivitu spojenou s kryptoměnami.

Oficiální vyjádření je dostupné ZDE.

Zajímá Vás jak správně zabezpečit své kryptoměny? Přečtěte si náš rozhovor s Josefem Tětkem, odborníkem na kryptoměny a Trezor Brand Ambassadorem ve společnosti SatoshiLabs.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.