SIM Swapping aneb jak se dají ukrást miliony dolarů v kryptoměnách

by | Pro 7, 2021 | Blockchain & Kryptoměny, Cyber wiki, Nejnovější | 0 comments

Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že další (v pořadí již šestý) člen mezinárodní hackerské skupiny známé pod jménem „The Community“ byl odsouzen za využívání tzv. SIM swappingu a podílení se na mnohamilionové krádeži. Dvaadvacetiletý Garrett Endicott z amerického státu Missouri se na základě obžaloby z roku 2019 přiznal k obvinění z podvodu a krádeže identity. Soud ho nyní poslal na 10 měsíců za mříže a vedle toho musí zaplatit odškodné ve výši 121 tis. amerických dolarů.

Co je to SIM Swapping?

Tzv. SIM swapping (také SIM Hijacking) označuje určité schéma krádeže identity. Při něm podvodníci přesvědčí mobilní operátory, aby převedli mobilní služby svých obětí na SIM karty pod jejich kontrolou. Nejčastěji útočníci kontaktují zákaznickou podporu operátora s tím, že se vydávají za svou vybranou oběť a žádají o výměnu telefonního čísla na SIM kartu provozovanou zločineckou skupinou.

Cílem tohoto schématu je využít „ukradené“ telefonní číslo jako prostředek ke vstupu do různých online služeb a zákaznických účtů používaných cílovými osobami (např. e-mailové služby, cloudová úložiště nebo také účty na kryptoměnových burzách). Povede-li se útočníkovi převést číslo oběti na svou SIM kartu, použije jej následně k resetování hesel a jednorázových ověřovacích kódů. Ty jsou zasílány právě prostřednictvím SMS zpráv jako součást procesu dvoufaktorového ověřování (2FA) a umožní tak kyberzločincům obejít bezpečnostní opatření.

Ukrást se dají i kryptoměny v hodnotě milionů dolarů

„Členové skupiny The Community využili SIM Hijacking, aby se nabourali do uživatelských účtů svých obětí napříč celou zemí včetně států Kalifornie, Missouri, Michiganu, Utahu, Texasu, New Yorku a Illinois“ uvedlo Ministerstvo spravedlnosti USA. Podvod vyústil v odcizení uložených kryptoměn, jejichž hodnota se v době krádeže pohybovala u různých obětí od 2 000 USD až do více než 5 milionů USD.

Garrett Endicott je zároveň šestým a posledním členem této skupiny. Jeho ostatní parťáci taktéž z USA a Irska (Ricky Handschumacher, 28 let, Colton Jurisic, let 22, Reyad Gafar Abbas, 22 let, Conor Freeman, 22 let a Ryan Stevenson, 29 let) si už odpykávají  dvou až čtyřleté tresty ve vězení. „Jednání těchto obžalovaných vedlo ke ztrátě milionů dolarů a některé z obětí tak přišly o celé své úspory“ uvedla úřadující státní zástupkyně pro východní okres Michiganu Saima Mohsinová. „Tento případ by měl být pro nás všechny připomínkou, abychom si pečlivě chránili své osobní a finanční údaje“.

Autor: Michael Fanta

Zdroj: The Hacker News

Foto: Pixabay


0 Comments
Submit a Comment
„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.