Jak nahlásit kybernetický incident

by | Bře 2, 2022 | Cyber wiki, Nejnovější | 0 comments

Stali jste obětí kybernetického incidentu a nevíte jak postupovat? Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost vydal 1. března Metodiku hlášení kybernetického incidentu (KBI), která Vám pomůže. Dokument je především určen osobám a organizacím spadajícím do zákona o kybernetické bezpečnosti.

Cílem dokumentu je poskytnou veřejnosti návod jak postupovat v případě, že se stali obětí kybernetického incidentu a zvýšit celkový počet nahlášených případů. Počet hlášených útoků totiž podle Úřadu dlouhodobě neodpovídá realitě.

Metodika hodnotí kybernetický bezpečnostní incident (KBI) z pohledu narušení dostupnosti, důvěrnosti nebo integrity informací a jejich reálný dopad. Podle reálného dopadu na zmíněné oblasti pak lze KBI rozdělit na velmi významné, které jsou nezbytně nutné hlásit Úřadu a méně významné, jejichž hlášení nebude Úřad vymáhat. Povinnost hlásit KBI vychází ze zákona o kybernetické bezpečnosti (Zákon č. 181/2014 Sb.), který ukládá povinnost orgánům a osobám do něj spadajících. Jedná se o společnosti a osoby působící v energetice, dopravě, bankovnictví, infrastruktuře finančních trhů, zdravotnictví, vodní hospodářství, digitální infrastruktuře a chemickém průmyslu.

Definice kybernetického bezpečnostního incidentu

Nutným prvním krokem je rozlišení zda se vůbec jedná o kybernetický incident. Kybernetický incident je definován v § 7 odst. 2 zákona o kybernetické bezpečnosti. Podle aktuálního znění zákona a ISO/IEC 27000 se za KBI považuje každé neočekávané narušení zajištění důvěrnosti, integrity a dostupnosti informací a dat a narušení dostupnosti nebo interoperability služeb či integrity sítí.

Plánované a avizované servisní zásahy do systému nejsou kybernetickým bezpečnostním incidentem za předpokladu, že rozsah zásahu do informačního systému nepřesáhne plán zásahu.

Hlášení kybernetického bezpečnostního incidentu

Zákon o kybernetické bezpečnosti ukládá povinnost orgánům a osobám uvedených v § 3 písm. b) až f) hlásit každou skutečnost která naplňuje definici KBI. Samozřejmě lze hlásit i ostatní kybernetické incidenty, ale jejich hlášení je plně dobrovolné.

Existuje více možností jak incident nahlásit:

 • Telefonicky
  • Přímý kontakt na tým GovCERT.CZ +420 541 110 777 ve standardní pracovní době a +420 725 502 878 mimo ni
 • E-mail a datová schránka
  • Vyplnit elektronický formulář (ke stažení ZDE) a zaslat na e-mail cert.incident@nukib.cz, nebo datovou schránku zzfnkp3
 • Datové rozhraní GitHub
  • v XML formátu
  • Odkaz s návodem a vzorový příklad naleznete ZDE

V případě jakékoliv nejistoty se vždy obraťte na Úřad! I pouhé kybernetické bezpečnostní události mohou být zdrojem cenných informací např. o probíhajících útocích.

Kompletní dokument popisující Metodiku naleznete ZDE.

Autor: Ondřej Vanáč, spoluzakladatel CyberBlog.cz

Zdroj: NÚKIB

Foto: Freepik

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.