Hrozby pro Android: V únoru Česku dominoval bankovní malware

by | Dub 7, 2022 | Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

ESET: Bankovní malware Cerberus, který je v Česku přítomný dlouhodobě a je rizikem především pro internetové bankovnictví, byl v únoru detekován v převážné většině všech případů.

České prostředí tak bylo v únoru z pohledu kybernetických hrozeb pro platformu Android nebývale konzistentní. Útočníci nadále využívají lednovou strategii a malware šíří prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Google Photos. Vysoká aktivita bankovního malwaru Cerberus je podle bezpečnostních analytiků z ESETu rozhodně nestandardní, současný stav ale dle nich nemá žádnou souvislost s děním na Ukrajině.

Bezpečnostní experti v únoru sice nezaznamenali na území Česka žádný nový druh malwaru, bezprecedentní aktivita bankovního trojského koně Cerberus, který v únoru dominoval téměř v 90 procentech všech detekovaných případů, na sebe přesto upoutala pozornost. Experti se shodují, že se rozhodně jedná o nestandardní stav, a to i s ohledem na skutečnost, že malware Cerberus je v Česku přítomný již dlouhodobě.

„Únorové zvýšení aktivity malwaru Cerberus bylo nebývale silné. Nejčastěji jsme ho detekovali v dropperu Agent.GUB, který svůj výskyt zvýšil o 171 procent. V rámci českého prostředí je to rozhodně nebývalá aktivita a ostatní malware byl v únoru detekován pouze v jednotkách procent,“ shrnuje únorový vývoj hrozeb pro platformu Android v Česku Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Trojici nejčastěji detekovaných škodlivých kódů pak v únoru doplnil také malware Agent.IEG a Andreed. V případě dropperu Agent.IEG zaznamenali bezpečnostní analytici pokles o 47 procent, což je největší propad od doby, kdy tento škodlivý kód začal v Česku útočit.

Malware se nadále šíří hlavně přes falešnou galerii

Dropper, jehož prostřednictvím se malware na platformě Android šíří, je také druh škodlivého kódu, který jako obálka doručí skrytě další malware do zařízení. S ohledem na tuto funkci na sebe droppery berou různé podoby populárních nebo známých aplikací a velmi často a rychle se mění, čímž mohou nepozorovaně projít i přes méně kvalitní antivirový software.

„Bankovní malware Cerberus se i v únoru šířil prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Google Photos. Stejné chování jsme u něj pozorovali již v lednu. I to lze pokládat za odklon od běžných strategií útočníků, kdy droppery, které malware šíří, vydávají každou chvíli za jinou aplikaci a službu. V únoru tak rozhodně vsadili spíše na kvantitu a sílu útočných kampaní,“ vysvětluje Jirkal. „Dropper Agent.IEG měl také v únoru nejčastěji podobu aplikace pro přehrávání hudby MX Player, kterou útočníci opět zneužili již v lednu. Trojský kůň Andreed se zase objevoval nejčastěji v mobilních hrách,“ dodává Jirkal.

Bezpečnostní minimum: Aplikace z oficiálních zdrojů

Bankovní malware Cerberus je rizikem především pro internetové bankovnictví, ne ale pro samotnou oficiální bankovní aplikaci. Tu by si měli uživatelé stáhnout na oficiálních stránkách své banky nebo v oficiálním obchodě Google Play. Bezpečnost pak posílí také tím, že budou všechny bankovní operace ověřovat prostřednictvím biometrických údajů (otiskem prstu či rozpoznáním obličeje), které jsou v současnosti považovány za nejvíce bezpečnou metodu ověření.

„V případě bankovního malwaru uživatelům doporučujeme dodržovat hlavně tyto tři základní pravidla – stahovat aplikace z oficiálního obchodu Google Play, zařízení i veškeré aplikace v něm pravidelně aktualizovat na nejvyšší dostupné verze a nainstalovat si do zařízení kvalitní bezpečnostní program, který dokáže riziko v podobě bankovního malwaru včas odhalit,“ dodává Jirkal z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za únor 2022:
  1. Android/Spy.Cerberus (89,40 %)
  2. Android/TrojanDropper.Agent.IEG trojan (1,34 %)
  3. Android/Andreed trojan (0,89 %)
  4. Android/GriftHorse trojan (0,77 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.GOP trojan (0,44 %)
  6. Android/Spy.Agent.BYH trojan (0,42 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.DIL trojan (0,38 %)
  8. Android/TrojanDropper.Agent.ITV trojan (0,31 %)
  9. Android/TrojanDropper.Agent.GCS trojan (0,31 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.GLC trojan (0,27 %)

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: ESET


Foto: Pixabay

0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.