Vodafone varuje: Pozor na aktuální podvodné hovory z Ministerstva práce a sociálních věcí či z banky

by | Led 19, 2024 | Aktuální hrozby, Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

Pozor na další vlnu podvodných telefonátů. Tentokrát se útočníci vydávají za Ministerstvo sociálních věcí nebo opět za zástupce banky.

Co se právě děje?

  • Podvodníci volají s nahraným vzkazem od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) nebo banky (Vodafone zachytil například hovory jménem České spořitelny). V hovoru podvodníci sdělují, že uživatel má předschválený příspěvek na bydlení, požadují ověření totožnosti pro získání výplaty apod.
  • V hovoru je volanému nabídnuto, že mu bude poslána SMS s instrukcemi. V SMS je následně odkaz na podvodné stránky (například “id-mpvspraha.cz”, “id-mpvspraha.cz/”, “pruspevek-na-bydleni.cz”, “https://george.infocz.site” apod.), které se na první pohled tváří jako originální stránky ministerstva, banky nebo jiné instituce.
  • Podvodné webové stránky MPSV nebo České spořitelny vypadají věrohodně, ale nejsou aktuální. Ministerstvo práce a sociálních věcí má vždy adresu https://www.mpsv.cz/, Česká spořitelna pak https://www.csas.cz/ a na rozdíl od podvodných stránek mají funkční odkazy na podstránky. Na oficiálních stránkách MPSV se vás také nikdy neptají na přístupové údaje do bank.
Ukázky textů podvodných SMS: George ID stahnout nyni zde: https://george.infocz.site Dobrý den!

 

Jak situaci řešit?

  • (Klienti Vodafone): Přepošlete zprávu na bezplatně na číslo 7726 a doplňte také číslo odesílatele a čas, kdy jste zprávu dostali (můžete v další SMS). Díky tomu lze pružně reagovat na aktuální podvodnou kampaň a neprodleně zablokovat odkaz, který zpráva obsahuje, nebo telefonní číslo, ze kterého přichází. Na čísle 7726 můžete Vodafone také informovat o telefonním čísle, ze kterého vám podvodníci volali.
  • Protože se jedná o podvodnou zprávu (phishing), na odkaz neklikejte a smažte ji.
  • Pokud jste na podvodných stránkách zadali přihlašovací údaje do své banky, tak prosím neprodleně kontaktujte svou banku a informujte ji, co se stalo.

Abyste minimalizovali riziko, doporučujeme na odkazovaných stránkách ověřit:

  • Pravost webových stránek – například přes vyhledávač zjistit, jestli je webová adresa opravdu oficiální.
  • Zkontrolujte, jestli v textu nejsou překlepy, zda v odkazu v SMS nejsou přeházená písmena a jde tak jen o napodobeninu oficiálního názvu stránek atp.
  • Nikdy nezadávejte osobní údaje, údaje o svých platebních kartách nebo přístupu do bankovnictví na stránkách, které nemáte jednoznačně ověřené.
Michael Fanta, redakce Cyberblog
Zdroj: Vodafone
Foto: Bing
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Vodafone varuje: Pozor na aktuální podvodné hovory z Ministerstva práce a sociálních věcí či z banky