Zamykáte si mobilní telefon? 15 % Čechů to stále nedělá

by | Led 4, 2023 | Mobilní zařízení a sociální sítě, Nejnovější | 0 comments

Mobilní telefon si uzamyká 85 procent Čechů, což je zhruba o 15 procentních bodů víc než před rokem. Biometrické údaje využívá k odemykání mobilu 55 procent lidí, číselný PIN pak 46 procent a kreslený znak pětina uživatelů. Formy přihlašování lze často mezi sebou navíc kombinovat nebo střídat. Vyplývá to z letošního průzkumu společnosti Gordic mezi téměř 900 respondenty.

Často skloňované vícefaktorové ověření při vstupu do digitálního prostoru, například k internetovému bankovnictví, používá v každém případě 29 procent Čechů, 46 procent pak ve většině případů. Přihlašování pomocí více faktorů může vypadat různě, často se používá uživatelské jméno a heslo v kombinaci s SMS zprávou či potvrzením v aplikaci v mobilu.

“Minimální povědomí o základech kybernetické bezpečnosti má v dnešní době už většina lidí. I tak nás ale často přepadá pohodlnost, ať už se jedná o ukládání hesel do prohlížeče nebo o využívání stejného hesla pro více účtů. Počet kybernetických útoků ale výrazně roste a nejsou ničím neobvyklým, prevence před nimi je přitom relativně snadná. Stejně jako byste svoji adresu s klíčem od vstupních dveří nepověsili v supermarketu na nástěnku, tak byste ani hesla a citlivé údaje neměli dávat snadno k dispozici virtuálním útočníkům,“ uvedl ředitel sekce bezpečnosti a informačních technologií firmy Gordic Michal Řezáč.

Právě využívání jednoho hesla pro přihlášení k více účtům či aplikacím může vypadat jako ulehčení běžného života. Více než polovina (54 procent) Čechů si však uvědomuje riziko v případě hackerského napadení, tudíž využívá k různým účtům i různá hesla. Podobně zodpovědně se staví Češi i k poskytování osobních a citlivých údajů cizím osobám po telefonu, nikdy by tak neučinilo 62 procent dotazovaných. Mezi takové údaje se řadí například rodné číslo nebo číslo občanského průkazu.

Michael Fanta, redakce Cyberblog


Zdroj: ČTK


Foto: Unsplash

0 Comments
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.