ČSOB varuje: Pozor na podvodníky kteří zneužívají hlas virtuální asistentky Kate

by | Bře 12, 2024 | Aktuální hrozby, Nejnovější | 0 comments

Tento podvod je již poměrně sofistikovaný. Zazvoní vám telefon, po jeho zvednutí se ozve hlasový automat vydávající se za naši virtuální asistentku Kate s upozorněním, že vaše mobilní aplikace ČSOB Smart potřebuje update a pokud ho chcete provést, máte stisknout „jedničku“.

Pokud jedničku skutečně na svém mobilním telefonu stisknete, hlas vydávající se za „Kate“ vám oznámí, že vám do SMS zprávy zasílá odkaz pro stažení nové verze, poděkuje vám za spolupráci a zavěsí.

V tuto chvíli zdánlivě nic nenasvědčuje tomu, že by se mohlo jednat o podvod a možná si ani neuvědomíte, že jste právě naletěli podvodníkovi, který hlasový automat zneužil pro své podvodné jednání.

Podvod totiž pokračuje dál. Do mobilu vám přijde SMS zpráva obsahující odkaz na provedení aktualizace mobilního bankovnictví. Odkaz však ve skutečnosti vede na podvodnou stránku, která vás vybízí k instalaci falešné aplikace.

Odborně se tomu říká Smishing. Pokud si takovou aplikaci skutečně nainstalujete může dojít k napadení vašeho telefonu, ztrátě důvěrných informací a dat. Je to jako byste přihlašovací údaje odevzdali přímo útočníkům, kteří se tak mohou zmocnit vašich emailů, vašeho internetového bankovnictví či mohou získat údaje z vaší platební karty.

Zdroj: ČSOB

Jak phishing prostřednictvím SMS (tzv. Smishing) funguje:

  1. Po kliknutí na odkaz se ocitnete na falešné stránce. Ta může mít podobu obchodu s aplikacemi, může se ale také tvářit jako internetové bankovnictví a nabádá vás ke stažení aplikace nebo k přihlášení.
  2. Pokud si aplikaci stáhnete, může dojít k zavirování vašeho chytrého telefonu, pokud zadáte přihlašovací údaje, odešlou se podvodníkům a ti je obratem zadají do opravdového internetového bankovnictví.
  3. Za malou chvíli vám banka pošle ověřovací SMS kód nebo Smart klíč, tak jak jste zvyklí. Protože stále nic netušíte, vložíte kód na falešnou stránku a ten se tak dostane k útočníkům nebo operaci potvrdíte Smart klíčem.
  4. Podvodníci teď mají přihlašovací údaje i SMS klíč případně jste je nechali vstoupit přímo do aplikace. Tedy všechno, co potřebují, aby se přihlásili do internetového bankovnictví místo vás.
  5. Nakonec na vás vyskočí chyba a žádost o nové ověření. Dalším SMS kódem už ale potvrzujete převod vašich peněz nebo aktivaci aplikace Smart klíč.

Podvodníci spoléhají mimo jiné na to, že někteří klienti nedávají pozor a nečtou všechny informace, které banka posílá v ověřovacích SMS nebo notifikacích do aplikací typu ČSOB Smart klíč. Ty jsou přitom pro bezpečnost vašich peněz důležité, proto jim prosím vždy věnujte pozornost.

Vyplatí se také sledovat notifikace prohlížečů a antivirových programů, které vás na nebezpečné webové stránky upozorní notifikacemi.

A zásadní rada na konec: nikdy si neinstalujte aplikace z neoficiálních zdrojů a ochodů.

Michael Fanta, redakce Cyberbglog
Zdroj: ČSOB
Foto: Unsplash
0 Comments
Submit a Comment
Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Zero trust bezpečnost v praxi. Co očekávat?

Termín zero trust ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Z buzzwordu je dnes respektovaný přístup ke kyberbezpečnosti, který v posledních letech implementují firmy po celém světě. V tomto článku si přiblížíme základní prvky zero trustu a důvody proč by měl mít místo v moderním zabezpečení firem a organizací.

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

ČSOB varuje: Pozor na podvodníky kteří zneužívají hlas virtuální asistentky Kate