Kriminalisté rozbili hackerskou síť Hive, která stála za 1500 útoky na různé firmy

by | Led 31, 2023 | Nejnovější | 0 comments

Němečtí a američtí kriminalisté rozbili hackerskou síť Hive, která za poslední rok a půl stála za více než 1500 těžkými kybernetickými útoky na firmy a zařízení po celém světě. Na výkupném si pak podle německé veřejnoprávní televize ARD přišla na asi 130 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč). Celkové škody ale podle vyšetřovatelů dosahují miliard dolarů.

Hackerská skupina byla aktivní od poloviny roku 2021 a podle agentury AP se zaměřovala na širokou škálu firem a institucí, zejména ale těch, které jsou činné v oborech kritické infrastruktury a zdravotnictví. Hackeři při útocích šifrovali data napadených společností, a pak požadovali peníze za jejich opětovné zpřístupnění. Navíc vyhrožovali zveřejněním citlivých údajů.

Jako příklad jednoho z trestných činů skupiny dnes podle agentury DPA americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zmínil útok na americkou nemocnici, kvůli němuž pak nemohla přijímat nové pacienty a navíc ztratila přístup k elektronickým datům o těch stávajících.

Kolem 70 napadených společností bylo z Německa. A právě díky jednomu z útoků v této zemi bylo možné dostat se hackerům na stopu. Policisté nakonec dokázali zablokovat stránku skupiny na darknetu, tedy obtížně přístupné, anonymní části internetu, a zabavit řadu serverů patřících hackerům. Dostali se také k informacím o hackerech.

K podobným hackerským útokům dochází opakovaně také v Česku. Zřejmě nejznámější je případ nemocnice v Benešově, kterou na konci roku 2019 hackerský útok zcela ochromil a způsobil jí škodu ve výši téměř 60 milionů korun.

Ondřej Vanáč, spoluzakladatel webu Cyberblog


Zdroj: ČTK


Foto: Unsplash

0 Comments
Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

Jaký je rozdíl mezi zabezpečení aplikace a zabezpečením API?

S nástupem digitální transformace a rostoucí závislostí podniků na digitálních službách je zabezpečení aplikací a rozhraní API (Application Programming Interfaces) důležitější než kdy dříve. S ohledem na to jsou zabezpečení aplikací a API dvě zásadní součásti komplexní bezpečnostní strategie. Využitím těchto postupů se organizace mohou chránit před škodlivými útoky a bezpečnostními hrozbami a především zajistit, aby jejich data zůstala v bezpečí.

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

„AI přítelkyně” jsou noční můrou pro soukromí

Romantičtí chatboti shromažďují obrovské množství dat, poskytují nejasné informace o tom, jak je používají, používají slabou ochranu heslem a nejsou transparentní, tvrdí nový výzkum společnosti Mozilla.

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

4 způsoby, jak hackeři pomocí sociálního inženýrství obcházejí MFA

Pokud jde o zabezpečení přístupu, jedno doporučení vyniká nad ostatními: vícefaktorové ověřování (MFA). Vzhledem k tomu, že samotná hesla jsou pro hackery jednoduchou prací, poskytuje MFA zásadní vrstvu ochrany proti narušení. Je však důležité si uvědomit, že MFA není bezchybné. Lze ho obejít, a často se tak i děje.

Jak být anonymnější online

Jak být anonymnější online

Na internetu jste neustále monitorováni. Hlavním viníkem je často reklamní průmysl a technologické společnosti, které jsou na reklamě silně závislé, aby vydělaly peníze ( např. Google a Meta). Na webu vás mohou sledovat neviditelné trackery a cookies vložené do webových stránek a aplikací. Přečtěte si návod, jak se stát více anonymním na internetu.

Nejhorší hacky roku 2023

Nejhorší hacky roku 2023

Minulý rok byl plný ničivých kybernetických útoků po celém světě, od ransomwarových útoků na kasina až po státem sponzorované narušení kritické infrastruktury.

Kriminalisté rozbili hackerskou síť Hive, která stála za 1500 útoky na různé firmy